24/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 24 Μαρτίου 2019 - 21:09

Έπαιξε με τη… φωτιά η Καβάλα

Επικράτησε με 2-1 του Αλέξανδρου Κιλκίς και έμεινε στην κορυφή του 1ου ομίλου, αλλά λίγο έλλειψε ισοφαριστεί στο φινάλε

Ένα καλό ημίχρονο ήταν αρκετό στην Καβάλα για να λυγίσει την αντίσταση του Αλέξανδρου Κιλκίς και να κερδίσει με 2-1 την Κυριακή (24/3), παραμένοντας στην κορυφή του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι «Αργοναύτες» είχαν εξαιρετικό ρυθμό στο α’ ημίχρονο, όταν και πέτυχαν τα δύο γκολ τους, όμως η απόδοσή τους έπεσε στο δεύτερο 45λεπτο και κινδύνευσαν να ισοφαριστούν. Η Καβάλα προηγήθηκε 1-0 στο 17ο λεπτό με κεφαλιά του Μαρκόπουλο, όμως στο 35΄οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με σουτ του Αγαθαγγελίδη σε 1-1.

Πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι πίεσαν και στο 41΄ ο Τόσκας με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ έκανε το τελικό 2-1.

Ο Αλέξανδρος, όμως, δεν πτοήθηκε και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης στο β’ ημίχρονο, ενώ οι γηπεδούχοι επαναπαύθηκαν χωρίς λόγο. Και θα μπορούσαν να το είχαν πληρώσει στο 78’, όταν ο Δήμιζας απέκρουσε το σουτ του Σαλπιγγίδη με τα πόδια.

ΚΑΒΑΛΑ (Δερμιτζάκης): Δήμιζας, Ζέρης, Λυμπεράκης, Τόσκας, Κασμερίδης, Κέρθι, Βαλαβανόπουλος (55` Τσούτσης), Γιατσβίνοβιτς (84` Τουμανίδης), Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος (72` Γεμιστός), Μαρκόπουλος (90` Λίτσκας).

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΛΚΙΣ (Κατσαβάκης): Αθανασίου, Τσαταλμπασίδης (67` Σαλπιγγίδης), Βασιλειάδης, Κάργας (90` Σαββόπουλος), Κότσιας, Παπαδόπουλος, Ευστρατιάδης (46` Αηδονίδης), Βόσδου, Αγαθαγγελίδης, Προβατίδης, Καραγιάννης.