29/03/2024
Χάντμπολ | Σάββατο 23 Μαρτίου 2019 - 20:58

Έχασε στη Ρωσία η ΑΕΚ

Η Ντιναμό Βίκτορ επικράτησε με 25-21 στον πρώτο προημιτελικό του Τσάλεντζ Καπ χάντμπολ

Tην ήττα με 25-21 από την Ντιναμό Βίκτορ γνώρισε το Σάββατο (23/3) η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ για τους «8» του Τσάλεντζ Καπ, για να δυσκολέψει έτσι η προσπάθεια πρόκρισης στα ημιτελικά.

Επί ρωσικού εδάφους το α' ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο ισόπαλο 13-13, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα στη συνέχεια, αν και οι «κιτρινόμαυροι» παρέμεναν κοντά στο σκορ (22-21).

Όμως, στα τελευταία λεπτά χάθηκε η αυτοσυγκέντρωση, η Ντιναμό έφτασε στο τελικό +4 και η Ένωση κυνηγά πλέον την ανατροπή εν όψει της ρεβάνς του ερχόμενου Σαββάτου (30/3, 15.00) στο ΟΑΚΑ.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΒΙΚΤΟΡ - ΑΕΚ 25-21

ΝΤΙΝΑΜΟ (Κλένοφ): Ζαμπολότφσκι, Κριβένκο 8, Μαζούροφ 5, Νεκράσοφ 2, Μακάροφ, Ιλτίνσκι, Μορόζοφ, Χαριτόνοφ 1, Κασάτκιν 2, Τσόκολ, Οτρέζοφ 3, Πασένοφ 2, Γκρότσκι, Βολκόφ 2, Πισενίσνι, Βρατσέβιτς.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 2, Νικολαϊδης, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 1, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 5, Παπαδιονυσίου, Δομπρής, Μυλωνάς 5, Αργυρού 1, Παλεβίτσιους 2, Βραζάλιτσα.