18/04/2024
Βόλεϊ | Σάββατο 23 Μαρτίου 2019 - 19:36

Κέρδισε ξανά τον ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός και «κλείδωσε» την πρωτιά

Οι πρωταθλητές επικράτησαν με 3-1 σετ στο ντέρμπι της Α1 βόλεϊ

Την τρίτη φετινή του νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ πανηγύρισε ο Ολυμπιακός το Σάββατο (23/3), επικρατώντας με 3-1 σετ και εξασφαλίζοντας την πρωτιά στην κανονική περίοδο της Α1 βόλεϊ.

Στο κλειστό του Ρέντη και στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν καλύτερα και πήραν το πρώτο σετ με 25-21, για να απαντήσουν με το ίδιο σκορ στο δεύτερο σκέλος του αγώνα οι πρωταθλητές.

Ουσιαστικά, το ματς κρίθηκε στο τρίτο σετ, όπου έγινε μεγάλη μάχη και οι «ερυθρόλευκοι» το κατέκτησαν με 27-25, με την τελευταία φάση να φέρνει για λίγο αρκετή ένταση, καθώς οι Θεσσαλονικείς διαμαρτυρήθηκαν πως δεν έκανε υπέρβαση ο Φιλίποφ, αλλά το τηλεοπτικό ριπλέι έδειξε ότι υπήρχε παράβαση.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν είχε απάντηση να δώσει στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε με 25-15 και με 46 βαθμούς, μία «στροφή» πριν το φινάλε, «κλείδωσε» την πρωτιά και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας εν όψει πλέι οφ.

Τα σετ: 21-25, 25-21, 27-25, 25-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Σμαραγδής 3π. (2/5επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 2 (2/3), Σμιτ 23 (17/27, 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Τερβαπόρτι 1 (1/3), Αλεξίεφ 15 (15/23, 29%υπ., 16%αρ.), Ραουβέρντινκ 14 (12/25, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 26%υπ., 21%αρ.) / Στεφάνο (λ. - 67%υπ., 29%αρ.), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ), Ζουπάνι 1 (1/1), Παπαλεξίου 1 (1/1).

ΠΑΟΚ (Ψάρρας): Όκολιτς 15π. (10/15επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Μουαγκουτούτια 11 (8/21, 3 άσσοι, 46%υπ., 29%αρ.), Φιλίποβ 2 (2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (6/9, 2 μπλοκ), Κλαπβάικ 23 (21/40, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 3 (3/10, 46%υπ., 31%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. - 50%υπ., 20%αρ.), Γκόρτσανιουκ 5 (5/9, 45%υπ, 27%αρ.), Τερζής, Καπετανίδης, Γάτσης, Μπούτος.