20/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 23 Μαρτίου 2019 - 17:24

Σπουδαίο τρίποντο ο Ηρόδοτος

Οι Κρητικοί επικράτησαν των Τρικάλων με 1-0

Σημαντική νίκη στη μάχη για την παραμονή στη Β' Εθνική πήρε το Σάββατο (23/3) ο Ηρόδοτος, κερδίζοντας εντός έδρας τα Τρίκαλα με 1-0 για την 23η αγωνιστική.

Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Λυρώνη έπιασε τους Θεσσαλούς στη 12η θέση και τους 25 βαθμούς, παίρνοντας ανάσα και αγωνιστικά και ψυχολογικά.

Από την πλευρά τους, οι «κυανέρυθροι» γύρισαν στα αρνητικά αποτελέσματα κι ενώ έδειχναν να έχουν πάρει τα πάνω τους τις τελευταίες εβδομάδες, συνεπώς εξακολουθούν να αγχώνονται για το μέλλον τους στην κατηγορία.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς στο 22', με τον Ταΐρη να δείχνει τα αντανακλαστικά του σε κοντινό πλασέ του Γραικού.

Ένα λεπτό μετά ο Ταΐρης εξουδετέρωσε το σουτ του Μπαρέττα από ευνοϊκή θέση, ενώ από πλευράς ΑΟΤ ο Μαρκόφσκι σούταρε από καλή θέση στο 30' και η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 33' και πάλι ο Ταΐρης δήλωσε παρών σε εξ επαφής πλασέ του Μπαρέττα, στην τελευταία σημαντική στιγμή του πρώτου μισού του αγώνα.

Το β' ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να ζητούν πέναλτι στο 48' σε πτώση του Μαρκόφσκι εντός περιοχής, για να ανοίξει το σκορ ο Ηρόδοτος στο αμέσως επόμενο λεπτό, με τον Αργκιλέσι να αξιοποιεί το τραγικό λάθος των Ταΐρη και Πάνου, που δεν συνεννοήθηκαν σωστά.

Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Μίλος Κόστιτς είχαν την υπεροχή, όχι όμως και τον τρόπο για να φτάσουν στην ισοφάριση.

Ουσιαστικά, μόνο στο δίλεπτο 87'-88' καταγράφηκαν καλές ευκαιρίες, με την κεφαλιά του Ράντι στην πρώτη περίπτωση να εξουδετερώνεται από τον Τσιλιγγίρη, ενώ στη δεύτερη το σουτ του Πάνου ήταν άστοχο.

Έτσι, το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους Κρητικούς να πανηγυρίζουν το σπουδαίο τρίποντο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γκάμαρης του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Κολλιάκο του Συνδέσμου Αθηνών και τον Αναστασάκη του Συνδέσμου Χανίων.

Κίτρινες: 85' Ηλιάδης - 70' Τσιάρας, 80' Ντόσης.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γιώργος Λυρώνης): Τσιλιγγίρης, Γιαλούσης, Γραικός, Ανδρέου, Παπαγγελής, Αργκιλέσι, Ζαμπορόφσκι (67' Χατζηλιάδης), Ηλιάδης, Μπαρέττας, Πίντο (85' Μουκίδης), Αμαραντίδης (58' Κασαπάκης).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μίλος Κόστιτς): Ταΐρης, Πάνος, Ντόσης, Γκότοβος, Κούλπας, Τσιάρας (82' Καπός), Τριανταφυλλάκος, Λάσκαρης, Τσιμίκας, Σμυρλής (64' Σισέ), Μαρκόφσκι (64' Ράντι).