19/04/2024
Ομάδες | Κυριακή 10 Μαρτίου 2019 - 13:05

Κυπελλούχος Χαλκιδικής η Τριγλία

Επικράτησε 2-1 του Άρη Κασσανδρείας στην παράταση σε επεισοδιακό ματς * Αποβλήθηκαν τρεις παίκτες

Συγκλονιστικός ήταν ο τελικός του Κυπέλλου Χαλκιδικής το Σάββατο (9/3), με την Τριγλία να κατακτά τελικά τον τίτλο με 2-1 στην παράταση σε βάρος του Άρη Κασσανδρείας.

Αν και η ομάδα της Γ' Εθνικής είχε τα ηνία του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και είχε και δοκάρι με τον Μπέσσα στο 17', στο 29' έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Σγουρή για τράβηγμα το Καταπαύλου λίγο πριν μπει στην περιοχή.

Η αντίπαλός της εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και στο 49ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Δόμπρογλου έπειτα από ασίστ του Καραπαύλου.

Το 75' και ο Άρης Κασσανδρείας έμεινε με 10 παίκτες έπειτα από τη δεύτερη κίτρινη που αντίκρισε ο Κανάνι, ενώ στο 85' αποβλήθηκε και ο Μανόλοφ.

Παρόλα αυτά, κρατούσε μια σπουδαία νίκη και την... κούπα στα χέρια του, αφού γλίτωσε και από το... δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Ευθυμιάδη στο 86', αλλά στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, στην τελευταία φάση του αγώνα ο Πάλλας ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση.

Ο Άρης Κασσανδρείας αγωνίστηκε με... 8 παίκτες, καθώς είχε και τραυματισμό και ολοκληρώσει τις αλλαγές της, με τον Ντούνγκα να κάνει με αριστοτεχνικό σουτ το 2-1 στο 8ο λεπτό της παράτασης και να χαρίζει το τρόπαιο στην Τριγλία.

AΡΗΣ ΚΑΣΣΑΝΔΡΕΙΑΣ (Τριαντάφυλλος Μαχαιρίδης): Αζόφ, Ρίτσα, Νίνος, Δουρμούσης, Μανόλοφ, Κανάνι, Δόμπρογλου (89΄ Μπακόλας), Νικολαϊδης (80΄ Περδίκκης), Καραπαύλος (77΄ Καραγιώργης), Κυρικτσής (71΄ Ντ. Λειβαδιώτης), Αργυρίου.

ΤΡΙΓΛΙΑ (Κώστας Γεωργιάδης): Καραϊτης, Μενικάλι, Λιόνης, Μπέσσας (69΄ Προκοπίου), Σγουρής, Μουτζίκος (77΄ Πάλλας), Ευθυμιάδης, Σαρβανίδης, Σταυρόπουλος (52΄ Μιλκούδης), Ντούνγκα, Κεχαγιάς (46΄ Σουάνης).