25/04/2024
Αρχείο Διεθνή | Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2019 - 20:58

«Κουλούρια» στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Ανόρθωση και Ομόνοια «κόλλησαν» στο 0-0 * Νίκη για ΑΕΛ Λεμεσού (3-2 τη Νέα Σαλαμίνα) * Η ταυτότητα της 21ης αγωνιστικής

Χωρίς νικητή και γκολ ολοκληρώθηκε την Κυριακή (17/2) το ντέρμπι της Ανόρθωσης με την Ομόνοια, για την 21η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0, σε ένα παιχνίδι που ήταν φτωχό σε ποιότητα.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη η Ομόνοια, στην ουσία ήταν η μοναδική ομάδα στο γήπεδο, βρήκε 8 τελικές μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, με την Ανόρθωση να μην ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του αγώνα.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις ευκαιρίες τους, όμως η Ομόνοια είχε την ευκαιρία του αγώνα στην εκπνοή με τον Κούσουλο από κοντά να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι.

Στα άλλα δύο ματς της ημέρας η ΑΕΛ Λεμεσού νίκησε τη Νέα Σαλαμίνα με 3-0 ενώ Δόξα Κατωκοπιάς και Ερμής Αραδίππου έμειναν στο 1-1.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Δημητρίου, Σίλντενφελντ, Αρτυματάς (22' Στρούνα), Ντουγκλάο, Ιωάννου, Κοφί, Εγγλέζου, Πράνιτς, Μικελτάντζε (78' Μικελτάντζε), Ντούρις, Στεφανέλι (62' Μπουφ).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Βύντρα, Κούσουλος, Μανρίκε, Μαυρίας, Κατελάρης, Γκόμεθ, Τζιωνής (75' Μότα), Ζίβετς (28' Μόντες), Κολοβός (82' Ντάρμπισιρ), Ραμίρες.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Σάββατο (16/2)

ΑΠΟΕΛ - ΑΕΚ Λάρνακας 2-2 (83’, 85’ Μπέζιακ - 64’, 75’ Τρισκόφσκι)

Παραλίμνι - Πάφος 1-1 (27΄Ουντόζι - 65’ Νέμετς)

Αλκή - Απόλλων Λεμεσού 1-3 (63’ Ιβάν Κάρλος - 8’ Ζελάγια, 69’ Μπρου, 71΄Σκέμπρι)

Κυριακή (17/2)

Ανόρθωση - Ομόνοια 0-0

ΑΕΛ Λεμεσού - Νέα Σαλαμίνα 3-2 (22', 28' Σίλβα, 53' Αντόνια - 11' αυτ. Μυτίδης, 44' Σάντος)

Δόξα Κατωκοπιάς - Ερμής Αραδίππου 1-1 (57' Μιτρέα - 90+5' πεν. Ταραλίδης)