29/03/2024
Γ’ ΕΘΝΙΚΗ | Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2019 - 20:14

Τάτσης: «Οι αλλαγές μας βοήθησαν να πετύχουμε τον στόχο μας»

Τι δήλωσε ο προπονητής του Πλατανιά μετά το 2-0 επί της Α.Ε. Καραϊσκάκης

Επιστροφή στις νίκες έπειτα από πολύ καιρό για τον Πλατανιά ο οποίος επικράτησε με 2-0 της Α.Ε. Καραϊσκάκης.

Ο Γιάννης Τάτσης δεν θα μπορούσε να μην είναι χαρούμενος για το τρίποντο ενώ στη συνέντευξη Τύπου μίλησε και για τα στοιχεία που άλλαξαν τα στοιχεία της ομάδας του.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του τεχνικού του Πλατανιά:

«Είμαι χαρούμενος με τη νίκη μας απέναντι σε μια ομάδα που έχει πολύ ισχυρή αμυντική οργάνωση και αυτό που χρειαζόμασταν ήταν να προσέξουμε την άμυνα μας και να κάνουμε ένα γκολ ώστε να ανοίξουμε την άμυνα του αντιπάλου μας. Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε δύσκολα για εμάς, αφού είχαμε αναγκαστική αλλαγή με τον Ντοριάνο. Είχαμε κάποιες προϋποθέσεις και κάναμε μια τελική με τον Μιγκέλ και θα μπορούσαμε εκεί να ανοίξουμε το σκορ. Αυτό που έλειπε και έπρεπε να το έχουμε στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η υπομονή στο παιχνίδι μας ώστε να κρατήσουμε την σιγουριά στην άμυνα και να προσπαθήσουμε να ανοίξουμε το σκορ.

Το καταφέραμε το γκολ και μετά ανοίχθηκε ο αντίπαλος και βάλαμε και δεύτερο γκολ και είχαμε αρκετές ακόμη τελικές. Χάσαμε και άλλες φάσεις λόγω αδυναμίας, λόγο αστοχίας, ή και ατομισμών. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια και θεωρώ πως το αποτέλεσμα είναι δίκαιο και κρατάμε και το σκορ και την εμφάνιση του δεύτερου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι επειδή μας έδωσε το δικαίωμα να κάνουμε περισσότερες ευκαιρίες επειδή βγήκε για την ισοφάριση. Οι αλλαγές μας βοήθησαν να πετύχουμε το στόχο μας και συνεχίζουμε»

Είστε ικανοποιημένος από το ότι σας βγήκαν οι κινήσεις με τις αλλαγές πάνω στο παιχνίδι;

«Είχαμε δουλέψει και προβλέψει κάποιες κινήσεις πάνω στο παιχνίδι του αντιπάλου. Η μια ήταν η αλλαγή των μπακ χαφ που είχαμε στο 3-5-2 και η σκέψη να τους βάλουμε να παίξουν αντίθετες πλευρές με ανάποδα πόδια. Το άλλο ήταν η είσοδος του Γιάννη Λουκίνα. Οι αλλαγές άλλες φορές βγαίνουν, άλλες δεν σου δίνουν αυτά που σκέφτεσαι».