20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2019 - 18:24

«Αφεντικό» για τον τίτλο ο Ολυμπιακός Βόλου

Αν και με αριθμητικό μειονέκτημα, η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη πήρε το ντέρμπι με τη Νίκη (2-0)

Ερυθρόλευκο «βάφτηκε» την Κυριακή (17/2) το ντέρμπι της Μαγνησίας, που διεξήχθη στο Πανθεσσαλικό, με τον Ολυμπιακό Βόλου να επικρατεί με 2-0 της Νίκης στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ' Εθνικής.

Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» έπιασαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας την «αιώνια» αντίπαλό τους, έχοντας τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του τίτλου σε περίπτωση ισοπαλίας.

Η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 1' με κοντινό πλασέ του Ζγκούρι, σε μία φάση, πάντως, που οι τυπικά φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ. Η Νίκη Βόλου απείλησε στο 25' με την κεφαλιά του Μαντζίρη ωστόσο στο 34' δέχτηκαν και δεύτερο γκολ με κοντινή προβολή του Οικονομόπουλου.

Η έναρξη της επανάληψης έφερε αλλαγή ισορροπιών στο ντέρμπι καθώς ο Ναζίμ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Οι «κυανόλευκοι» προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν αυτό το γεγονός και στο 63' είχαν μία πολύ καλή στιγμή με τον Μαντζίρη. Έξι λεπτά αργότερα, η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη είχε την ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη αλλά ο Νικολακάκης δεν κατάφερε να σκοράρει από καλή θέση.

Στα λεπτά που απέμεναν δεν άλλαξε κάτι, με τον Ολυμπιακό Βόλου να πανηγυρίζει στο φινάλε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Στο τέλος του αγώνα οπαδοί της Νίκης εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο και προκάλεσαν επεισόδια με τα ΜΑΤ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Περικλής Αμανατίδης): Γιακουμής, Νικολακάκης (85' Παπαϊωάννου), Οικονομόπουλος, Ρόκας, Μπουτζίκος, Ριζογιάννης, Ναζίμ, Ζγκούρι (74' Φλίγκος), Λώττας (87' Κόλα), Σερτζίνιο (90+1' Σαχινίδης), Μάντζιος.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ράτκο Ντόστανιτς): Αποστολίδης, Μετούσι, Παπαδήμας, Καρτσαμπάς, Θ. Παπαδόπουλος, Ρόβας (84' Τσιώλης), Ιορδανίδης, Κέρι, Ταβάρες (57' Βουκομάνοβιτς), Δεμηρτζόγλου (73' Ντινιωτάκης), Μαντζίρης.