24/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2019 - 20:19

Νικητής ο Πιερικός στο ντέρμπι παραμονής

Ο Φωκικός ηττήθηκε με 2-3 σε ένα γεμάτο εντάσεις παιχνίδι από την ομάδα της Κατερίνης

Πολλά γκολ και θέαμα είχε το παιχνίδι του Φωκικού με τον Πιερικό την Κυριακή (10/2) για την 18η αγωνιστική της Γ΄ Εθνικής, με την ομάδα της Πιερίας να νικάει με 2-3. Και οι δύο ομάδες βρίσκονται στην ζώνη του υποβιβασμού με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μια μεγάλη βαθμολογική ανάσα και σκαρφαλώνουν στην 10η θέση με 19 βαθμούς ενώ οι γηπεδούχοι, που ήθελαν όσο τίποτα την νίκη βρίσκονται 13οι με 13 βαθμούς.

Πολλές εναλλαγές στο σκορ και δύο ανατροπές εις βάρος του Φωκικού που δέχτηκε πρώτος γκολ στο 6ο λεπτό από τον Χατζηδίμπα. Η αντίδραση ήρθε από τον καλύτερο παίχτη του αγώνα από μεριάς παιχτών της Άμφισσας τον Μεγάλο στο 40 λεπτό στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Στους ίδιους ρυθμούς κινήθηκε και το δεύτερο ημίχρονο όταν οι γαλανόλευκοι με τον Μεγάλο να εκτελεί εύστοχα πέναλτι στο 40ο λεπτό, πήραν κεφάλι. Προβάδισμα που δεν κράτησε πολύ γιατί ο Κραγιόπουλος ισοφάρισε μετά από 3 λεπτά. Το τελικό 2-3 διαμόρφωσε ο Σεχολάρι με πέναλτι.