19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2019 - 19:48

Προελαύνει η Καλαμάτα

Με 3-1 κέρδισε τον Πέλλανα Καστορείου η «Μαύρη Θύελλα»

Ακόμη τρεις βαθμούς πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Καλαμάτα στον 8ο όμιλο της Γ' Εθνικής, κερδίζοντας με 3-1 τον Πέλλανα Καστορείου την Κυριακή (10/2) για τη 18η αγωνιστική.

Οι Μεσσήνιοι με 48 πόντους είναι πλέον στο +6 από τον Ασπρόπυργο και το +12 από τον Παναργειακό, συνεπώς είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για να πάρουν το πρωτάθλημα και την άνοδο στη Β' Εθνική.

Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου «χτύπησαν» στο β' ημίχρονο και άνοιξαν το σκορ στο 57' με γκολ του Λαθύρη, ενώ στο 63' ο Πινδώνης άγγιξε το 2-0, αλλά σημάδεψε με σουτ το δοκάρι.

Το δεύτερο γκολ ήρθε εντέλει στο 73' από τον Μάρκοβιτς, ενώ σκόραρε τελικά και ο Πινδώνης πέντε λεπτά αργότερα, αξιοποιώντας πάσα του Πέριτς.

Οι φιλοξενούμενοι, που με 26 βαθμούς μοιράζονται την 6η θέση με τον Α.Ο. Υπάτου, απλά μείωσαν στο 89' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σικαλόπουλου.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τάμπας, Ψάνης (45' λ.τρ. Φουάσης), Βοσκόπουλος, Aλιατίδης, Λαθύρης (84' Κάρλος), Πέριτς, Πινδώνης, Γιόνδης (31' λ.τρ. Μάρκοβιτς, 89′ Ζελέκου), Μίνγκας, Χίλγκεν.

ΠΕΛΛΑΝΑΣ ΚΑΣΤΟΡΕΙΟΥ (Αλέξης Μαντζούνης): Κραβαρίτης, Κοτσοβός, Λαμπρόπουλος (13' λ.τρ. Ζαραφέτας, 80' Σιγαλός), Παναγιωτίδης, Εμέκα, Τζιόλας, Κωνσταντινίδης, Ρασσιάς, Σικαλόπουλος, Πετζαρομάν (67' Πλατάνας), Μουλιάτος.

Πηγή ΦΩΤΟ: sporstonoto