28/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τρίτη 8 Ιανουαρίου 2019 - 18:53

Κάζο ΠΑΟΚ από την ψυχωμένη Παναχαϊκή!

Oι Αχαιοί ήταν καλύτεροι και πήραν δίκαια τη νίκη με 2-1 μέσα στην Αγυιά στο πρώτο ματς για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας * Σκόραρε ο Καρέλης για τους Θεσσαλονικείς και είχε και σουτ που βρήκε στο δοκάρι

Η μια τεράστια νίκη, ο άλλος... χαστούκι με το «καλημέρα». Η Παναχαϊκή της διοικητικής αβεβαιότητας έδειξε ψυχή και πάθος στην παγωμένη Αγυιά την Τρίτη (8/1) και έδωσε ένα... μάθημα στον ΠΑΟΚ, επικρατώντας 2-1 στο πρώτο ματς για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στην πρώτη τους αναμέτρηση για το 2019 και υπό τη σκιά της υπόθεσης Πρίγιοβιτς, οι Θεσσαλονικείς έδειξαν ότι μάλλον εφησύχασαν στον τίτλο του φαβορί και την πάτησαν... ηχηρά. Ο Καρέλης ανέλαβε να αντικαταστήσει τον Σέρβο στην κορυφή, σκόραρε, είχε σουτ που βρήκε και στο δοκάρι, όμως οι γηπεδούχοι ήταν πολύ πιο διαβασμένοι και καλύτεροι σε γενικές γραμμές και δίκαια, βάσει σκορ, πάνε με προβάδισμα στη ρεβάνς της Τούμπας. Φέρει ευθύνη και στα δύο γκολ ο Πασχαλάκης.

Στην πλειονότητά τους οι παίκτες του Σωκράτη Οφρυδόπουλου έκαναν πολύ καλό ματς, με τους Κυνηγόπουλο και Ελευθεριάδη συνεχώς να προσπαθούν να μπουν στις φάσεις και να παίρνουν προσπάθειες, με τους Μπαστακό και Λουμπαρδέα να χρίζονται σκόρερ. Εξαιρετικός στα ανασταλτικά του καθήκοντα ο Τσελεπίδης που προέρχεται από τον... ΠΑΟΚ.

Ποια διαφορά κατηγορίας;

Το γεγονός ότι ο ένας είναι πρωτοπόρος της Σούπερ Λίγκας και η άλλη αγωνίζεται στη Β' Εθνική δεν φάνηκε ιδιαίτερα στο χορτάρι. Άλλωστε, η Παναχαϊκή δεν έδειξε διάθεση να καθίσει περιμένοντας, εκτός ίσως από το ξεκίνημα του ματς που άφηνε περισσότερο χώρο στον ΠΑΟΚ να κυκλοφορήσει την μπάλα, με την ίδια να είναι πιο προσεκτική.

Ο Καρέλης θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ στο 7ο λεπτό όταν η μπάλα σε σουτ του βρήκε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και κατέληξε άουτ, αλλά αυτή ήταν και η μοναδική ουσιαστική ευκαιρία των φιλοξενουμένων στο πρώτο μέρος.

Η Παναχαϊκή... ξεθάρρεψε και έδειξε ότι ήθελε περισσότερο το ματς. Οι παίκτες της έβαλαν πάθος, Κυνηγόπουλος και Ελευθεριάδης ήταν μόνιμες πηγές κινδύνων, με το ματς να έχει πολύ καλό ρυθμό. Οι Αχαιοί έπαιζαν ποδόσφαιρο κοιτώντας κάτι παραπάνω από στα μάτια τον πιο... πρωτοκλασάτο αντίπαλό τους και τελικά δικαιώθηκαν στο 35ο λεπτό με το γκολ του Μπαστακού.

Ο ΠΑΟΚ δεν έδειχνε σημάδια αντίδρασης και το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα.

Πάνω που ζεστάθηκε τον... πάγωσε

Οι Θεσσαλονικείς ήξεραν ότι ένα στραπάτσο θα ήταν βαρύ υπό τις συνθήκες που έχουν διαμορφωθεί και μπήκαν σαφώς πιο συγκεντρωμένα και επιθετικά στο δεύτερο μέρος. Πίεζαν ψηλά για το γκολ και τελικά το πέτυχαν με τον Καρέλη στο 54ο λεπτό, ενώ ο Λημνιός θα μπορούσε στο 65' να έχει ολοκληρώσει την ανατροπή.

Παρόλα αυτά, οι Αχαιοί δεν πτοήθηκαν. Ο Οφρυδόπουλος φρέσκαρε την επίθεσή του και αυτή τη φορά κόντρα στη ροή του αγώνα στην επανάληψη, ο Λουμπαρδέας έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Παναχαϊκή, με τον Πασχαλάκη να έχει, όπως και στο πρώτο γκολ, μερίδιο ευθύνης.

Ο Λουτσέσκου προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα με την είσοδο του Πέλκα, όμως οι ανακατατάξεις δεν του βγήκαν και ο ΠΑΟΚ έχασε έτσι το αήττητο στην Ελλάδα, ξεκινώντας με τον χειρότερο τρόπο τις υποχρεώσεις του για το 2019.

Διαιτητής ήταν ο Γιώργος Τζοβάρας (Φθιώτιδας), με βοηθούς τους Ράινχαρτ Μπουξμπάουμ (Ανατολικής Αττικής) και Κωνσταντίνο Κωνστάντιο (Ευβοίας), ενώ 4ος ήταν ο Λάμπρος Μπεκιάρης (Καρδίτσας).

Κίτρινες: 14' Πλέγας, 18' Λουμπαρδέας - 86' Πέλκας

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Καπούταγλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Λουμπαρδέας, Τσελεπίδης, Παπατόλιος, Πλέγας, Κυνηγόπουλος, Ελευθεριάδης (66' Καρατσανάκοφ), Αργυρόπουλος (61' Koλ), Μπαστακός (82' Μωραΐτης).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Κίτσιου, Τόσκα, Βαρέλα, Μαλεζάς (73' Μπίσεσβαρ), Σάκχοφ, Μαουρίσιο (81' Ζαμπά), Λημνιός, Ουάρντα (66' Πέλκας), Ελ Καντουρί, Καρέλης.