26/04/2024
Αρχείο | Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2018 - 23:26

Καλαϊτζίδης: «Ένα λαθάκι μας στοίχισε»

Για εμφανέστατο πέναλτι που δεν δόθηκε υπέρ της ομάδας του έκανε λόγο ο κόουτς του Απόλλωνα Πόντου

Ο Απόλλων Πόντου παρουσιάστηκε άκρως ανταγωνιστικός απέναντι στην Παναχαϊκή και πήρε έναν σημαντικό βαθμό στην Αγυιά (1-1).

Οι Πόντιοι προηγήθηκαν ωστόσο δέχθηκαν το γκολ της ισοφάρισης λίγο πριν από το φινάλε.

Στη συνέντευξη Τύπου, ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης στάθηκε στη φάση του πρώτου λεπτού όπου οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σημειώνοντας πως αυτό ήταν εμφανέστατο.

Παράλληλα, πρόσθεσε πως η ομάδα του πλήρωσε ένα λάθος.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του τεχνικού του Απόλλωνα:

«Όλοι γνωρίζετε ότι ο Απόλλων Πόντου συμμετέχει χωρίς να έχει ένα πλήρες ρόστερ, όμως τα παιδιά ξεπερνούν τον εαυτό τους και κάνουν μεγάλη προσπάθεια για να κερδίσουν βαθμούς που θα μας φέρουν έως την περίοδο των μεταγραφών κοντά στη 10η θέση και παραπάνω. Με βάση τους τομείς που μπορούμε να είμαστε δυνατοί διεκδικήσαμε βαθμολογικά οφέλη. Ο ένας βαθμός ίσως είναι σημαντικός απέναντι σε μία ομάδα που αδικείται από τη βαθμολογική της θέση.

Ο χρόνος που επετεύχθη το γκολ της ισοφάρισης είναι το μόνο που μας αφήνει μία πικρία, γιατί όλοι λέμε ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε το κάτι παραπάνω. Κάναμε ένα λαθάκι το οποίο μας στοίχισε. Η φάση - κλειδί για εμάς, η οποία θα μας έδινε τη νίκη, ήταν αυτή του πρώτου λεπτού, όπου κατά τη δική μου εκτίμηση υπάρχει εμφανέστατο πέναλτι. Έτσι είδε ο διαιτητής Από τη στιγμή που μου είπε ότι έτσι το είδε... άσχετα αν η δική μου συλλογιστική λέει άλλα. Επιθυμώ καλύτερη πορεία για την Παναχαϊκή. Αν κάνω μια εκτίμηση της περσινής και της φετινής παρουσίας, δικαιούται και θα πάει ψηλότερα».

Αν ο διαιτητής κράτησε σωστές καθυστερήσεις και αν έπρεπε να δει δεύτερη κίτρινη ο Σουντουρά:

«Για να μιλήσουμε για τις παραλείψεις του διαιτητή πρέπει πρώτα να πιάσουμε το πρώτο λεπτό. Εσείς βγάζετε αυτά που δεν είναι ωφέλιμα για την Παναχαϊκή. Εμείς μιλάμε για την ολότητα. Δεν μου είπατε πώς δέχτηκε την πρώτη κάρτα ο Σουντουρά. Ήταν δική μας η μπάλα και έδωσε φάουλ υπέρ του αντιπάλου.

Ο κάθε άνθρωπος έχει το δικό του σύστημα αξιολόγησης των πραγμάτων και αυτό προκύπτει από το γνωστικό του επίπεδο. Με το δικό μου μέτρο αξιολόγησης, όχι μόνο αυτός ο κύριος, αλλά πολλοί ή έλλειμμα γνώσης έχουν ή άλλους σκοπούς έχουν. Ό,τι από τα δύο αν υπάρχει πρέπει να αποφευχθούν.

Την προηγούμενη αγωνιστική είπα ότι ένας στιβικός έγινε διαιτητής. Του είπε ότι μετρήθηκε, ζυγίστηκε και βρέθηκε ανεπαρκής, άρα πρέπει να φύγει. Εμείς δεν μπορούμε να τους διορθώσουμε, άρα πρέπει να διορθώσουμε εμάς και να κάνουμε λιγότερα λάθη. Ίσως η άποψή μας να τους είναι ωφέλιμη.

Μου είπε «έτσι το είδα». Όταν κάποιος το βλέπει έτσι, δεν μπορείς να του πεις «δες το αλλιώς». Δεν σου επιτρέπει να πεις κάτι άλλο. Ας μιλήσουμε για ποδόσφαιρο. Όσο και να προχωρήσουμε σε εκείνο το θέμα, δεν θα είμαστε ωφέλιμοι».