25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2018 - 21:19

Καλύτερος και νικητής ο Ιωνικός στο ντέρμπι

Κέρδισε 1-0 την Προοδευτική με γκολ του Κουιρουκίδη

Με νικητή τον Ιωνικό ολοκληρώθηκε το κυριακάτικο (18/11) ντέρμπι με την Προοδευτική, με την ομάδα του Δημήτρη Αρναούτη να κερδίζει 1-0 στο γήπεδο της Νεάπολης για την 8η «στροφή» του 5ου ομίλου της Γ' Εθνικής.

Το ματς έγινε υπό το φως των προβολέων και ξεκίνησε στις 17.10 αντί για τις 17.00 λόγω των πολλών καπνογόνων που άναψαν οι οπαδοί των γηπεδούχων, ενώ έπρεπε να απομακρυνθούν από τον αγωνιστικό χώρο και κάποιες... κότες που έκαναν την εμφάνισή τους ως πικάρισμα στους φιλοξενούμενους.

Στο αγωνιστικό σκέλος, πάντως, οι «κυανόλευκοι» ήταν σαφώς ανώτεροι και στο 20' ο Κουιρουκίδης μπήκε από δεξιά στη μεγάλη περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Μπαντίκο.

Οι Κορυδαλλιώτες είχαν μια καλή στιγμή στο 43', όταν ο Νίκου έκανε σουτ ύστερα από σύγχυση στην άμυνα του Ιωνικού, για να κοντράρει η μπάλα σε σώματα και να φύγει κόρνερ.

Στο 53ο λεπτό ο Κουιρουκίδης δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή από κοντά μετά τη σέντρα του Ντάλλα από δεξιά, για να χαθεί η ευκαιρία για το 2-0, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίκτης σούταρε εκτός περιοχής και ο Μπαντίκος έδειξε τα αντανακλαστικά του.

Για τους «βυσσινί» μια καλή κεφαλιά του Ξυγκάκη στο 90'+2 ήταν άστοχη κι έτσι ο Ιωνικός πήρε το τρίποντο, μετρώντας 11 βαθμούς στην 5η θέση, μαζί με την Επισκοπή.

Από την πλευρά της, η Προοδευτική με 7 πόντους βρίσκεται στην 9η θέση.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεπίνης, Πατσατζόγλου, Δημακάκος (84' Πλάκας), Παντελίδης, Μαντζώρος, Γκοτσούλιας, Ατματσίδης (90'+1 Καρέλης), Θέος (63' Πογοσιάν), Καλλέργης, Κουιρουκίδης.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Κυριάκος Μίχας): Μπαντίκος, Χουστουλάκης, Ξυγκάκης, Μητσογιάννης (90' Κοσμίδης), Μακροστέργιος, Κόττας (54' Χρήστου), Κουτσοποδιώτης, Θεοδώρου (46' Ράφαελ) Ταγκμπό, Παναγιωτόπουλος, Νίκου.