29/03/2024
Αρχείο | Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2018 - 17:54

«Χτύπησε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός Βόλου

Με δύο γκολ στο β’ μέρος, οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν νικητές από την έδρα του Αστέρα Ιτέας (0-2)

Το έβδομο του τρίποντο στην εφετινή σεζόν πανηγύρισε την Κυριακή (18/11) ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας με 0-2 του Αστέρα Ιτέας, για την 8η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι «ερυθρόλευκοι» της Μαγνησίας δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο αλλά με δύο γκολ στο δεύτερο κατάφεραν να φύγουν με το διπλό από το «Αθανάσιος Νοικοκυράκης» και να διατηρηθούν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το πρώτο 45λεπτο ήταν ισορροπημένο, με τη μεγαλύτερη ευκαιρία, πάντως, να ανήκει στους γηπεδούχους με το δοκάρι του Πρέντι.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη ανέβασε ρυθμούς και στο 75’ προηγήθηκε με κεφαλιά του Λεάντρο. Το τελικό 0-2 διαμόρφωσε στο 83’ ο Σερτζίνιο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Ζγκούρι από μαρκάρισμα του Μαλισσόβα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΤΕΑΣ (Πάρης Ανδράλας): Πάπος, Κουτσούμπας (46’ Ρέλλας), Αντωνόπουλος, Ηλιάδης, Μπογκντάνι, Μαυρόπουλος, Γεωργουσόπουλος, Μαλισσόβας (80’ Νικολόπουλος), Κακάβας (66’ Αλεξίου), Πρέντι, Σεΐτι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Περικλής Αμανατίδης: )Παλιούρας, Παπουτσογιαννόπουλος, Μπουτζίκος, Λεάντρο, Οικονομόπουλος, Κόλα (69’ Ρόκας), Ναζίμ, Σερτζίνιο, Φλίγκος (69’ Καμπλιώνης), Λώττας (87’ Νόνης), Σκοπελίτης (55’ Ζγκούρι).