19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 17 Νοεμβρίου 2018 - 17:31

Νέο τρίποντο για τον Βόλο

Οι νεοφώτιστοι της Β' Εθνικής πήραν την εκτός έδρας νίκη με 2-1 ενάντια στον ΑΟΧ-Κισσαμικό

Συνέχεια στις επιτυχίες έδωσε ο Βόλος το Σάββατο (17/11), κερδίζοντας με 2-1 τον ΑΟΧ-Κισσαμικό στα Περιβόλια για την 4η αγωνιστική της Β' Εθνικής.

Έτσι, οι νεοφώτιστοι με 9 βαθμούς μοιράζονται την 3η θέση με τον Απόλλωνα Λάρισας και τον Ηρόδοτο, την ίδια στιγμή που χωρίς νίκη παραμένουν οι Κρητικοί και με μόλις 1 βαθμό είναι μαζί στη 13η θέση με τη Σπάρτη και τον Αήττητο.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του ματς, oι Βολιώτες πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό, καθώς μόλις στο 12' βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0.

Ο Δημόπουλος με πλασέ άνοιξε το σκορ στο 3' και εννιά λεπτά αργότερα ο Καμπαγέρο δεν άφησε ανεκμετάλλευτο το λάθος στην άμυνα των «κυανόλευκων», έκανε το σουτ και η μπάλα χτύπησε αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι, για να καταλήξει εν συνεχεία στα δίχτυα.

Οι Κρητικοί είχαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο 17', με τον Καραγκιολίδη να διώχνει σε κόρνερ το πλασέ του Αποστολόπουλου, ενώ στο 25' ακυρώθηκε γκολ του Ζιούλη ως οφσάιντ.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Σιμόν με σουτ μείωσε σε 1-2, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Δόρης αστόχησε από επίκαιρη θέση, χάνοντας έτσι την ευκαιρία για να φτάσουν οι φιλοξενούμενοι σε ένα τρίτο τέρμα.

Στο 52' ο Σιμόν άγγιξε το 2-2 και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ μετά την κεφαλιά-ψαράκι που έπιασε, ενώ για λίγο άστοχο ήταν και το σουτ του Βρεττού ένα λεπτό αργότερα.

Στο 62' το σουτ του Αποστολόπουλου απέκρουσε ο Καραγκιολίδης και στην εξέλιξη της φάσης έγινε η σέντρα του Παπαχρήστου, ο Σιμόν έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε άουτ, με την ίδια κατάληξη να έχει και το σουτ του Καραγιάννη στο 68'.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν για την ισοφάριση και στο 74' Αρναρέλλης και Αποστολόπουλος δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και η μπάλα κατέληξε κόρνερ, ενώ στην τελευταία καλή στιγμή του αγώνα ο Καραγκιολίδης στο 79ο λεπτό μπλόκαρε την μπάλα σε κεφαλιά του Αποστολόπουλου και ύστερα από σέντρα του Παπαχρήστου.

Έτσι, ο Βόλος κατέγραψε εντέλει το πρώτο του εκτός έδρας τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τζουμαλάκης του Συνδέσμου Σερρών με βοηθούς τους Παπαδόπουλο και Τοροσιάδη του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Κίτρινες: 29' Σελινιωτάκης, 36' Σισέ, 89' Αποστολόπουλος, 90'+3 Τόλι - 23' Κότο, 48' Καρρίκι, 90'+3 Δόρης.

ΑΟΧ-ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Παπαδόπουλος, Τόλι, Σισέ, Ζιούλης, Παπαχρήστος, Σελινιωτάκης, Γκίνη, Σιμόν (89' Τεγούσης), Καραγιάννης (75' Μαλόνγκα), Βρεττός (55' Αρναρέλλης), Αποστολόπουλος.

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Ουνγιαλίδης (43' λ. τρ. Καρρίκι), Γκαλίτσιος, Δημόπουλος, Πέντα (46' Ηλιόπουλος), Δόρης, Καμπαγέρο, Κότο (75' Φράγκος), Πίτου Γκαρσία, Μάντζης.