19/03/2024
Χάντμπολ | Τρίτη 13 Νοεμβρίου 2018 - 22:04

Ντερμπάρα με τα όλα του στου Ρέντη!

Ολυμπιακός και ΑΕΚ έμειναν στο 23-23 στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Α1 χάντμπολ των Ανδρών * Ισοφάρισε με πέναλτι σε νεκρό χρόνο η Ένωση * Παράπονα για την τελευταία φάση από τους Πειραιώτες

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι Ολυμπιακός - ΑΕΚ το βράδυ της Τρίτης (13/11) με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 7ης αγωνιστικής στην Α1 χάντμπολ των Ανδρών.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» και αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 23-23, δείχνοντας τη μεγάλη τους ποιότητα.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με ορμή στο παιχνίδι καταφέρνοντας να προηγηθούν με διαφορά 4 γκολ. Ωστόσο, σιγά, σιγά η Ένωση ανέβασε την απόδοσή της, ισορρόπησε και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου κατάφερε να ισοφαρίσει.

Στη συνέχεια το ματς πήγαινε γκολ - γκολ, με τους γηπεδούχους ωστόσο να καταφέρνουν να περάσουν μπροστά με 20-18 λίγο πριν από το φινάλε. Πάντως, οι «κιτρινόμαυροι» δεν τα παράτησαν και βρήκε τις λύσεις για να ισοφαρίσει. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την ισοπαλία χάρις σε μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιάκομπσεν σε νεκρό χρόνο.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε τόσο για την υπόδειξη του πέναλτι όσο και για το ότι – όπως υποστηρίζουν – είχε ολοκληρωθεί ο χρόνος του παιχνιδιού.

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 23-23

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-3, 8-4, 8-5, 11-9, 12-10 (ημ), 14-11, 15-15, 17-17, 20-19, 22-21, 23-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μάνθος, Κρητικός 2, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 3, Ρέινα 5, Στούμπης, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης, Μπούμπαλο 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Τσίλης 3

ΑΕΚ: Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 3, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 3, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 7, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής 3, Μυλωνάς, Αργυρού, Παλεβίτσιους 2, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα, Μπαλάσκας.