20/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018 - 14:07

«Ερυθρόλευκο» το ντέρμπι των Νέων

Ο ανώτερος Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή και επικράτησε δίκαια με 3-1 του Παναθηναϊκού

H ομάδα Νέων του Ολυμπιακού αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, επικρατώντας με 3-1, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας Κ19.

Μάλιστα, η νίκη για τους... μικρούς των «ερυθρολεύκων» ήρθε με ανατροπή, καθώς στο ημίχρονο βρισκόντουσαν πίσω στο σκορ.

Οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αθανασακόπουλου, ο Ζερβόπουλος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο, όμως, άνηκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό.

Αρχικά στο 57' ο Ξενιτίδης με ατομική ενέργεια κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια και 10 λεπτά αργότερα οι Πειαιώτες έφτασαν στην ολική ανατροπή.

Πρωταγωνιστής ήταν πάλι ο Ξενιτίδης, ο οποίος πήρε την μπάλα από τα αριστερά και για δεύτερη φορά κατάφερε να νικήσει τον Χριστογεώργο.

Οι γηπεδούχοι, όμως δεν σταμάτησαν εκεί, συνέχισαν να πιέζουν και δύο λεπτά αργότερα κατάφεραν να κάνουν το 3-1.

Ο Μαρτίνης σούταρε από μακρινή απόσταση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Παναθηναϊκού και σκόρπισε... πανηγυρισμούς στην ομάδα του!

Ετσι, «οι ερυθρόλευκοι, που πήραν πανηγυρικά το ντέρμπι, έφτασαν τους 19 βαθμούς αφήνοντας τους «πράσινους» στους 17.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ρικάρντο Πέρες): Καραργύρης, Τσάβος, Ράμα, Πέιος (81’ Γκοτζαμανίδης), Μαρτίνης (82’ Γλύνος), Ξενιτίδης, Νεοφυτίδης, Φέκκας, Μαρίνος, Βοΐλης, Μπουλάρι (60’ Σουρλής).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Παπαθανασίου, Παρασκευόπουλος (60’ Μανιδάκης), Καραγιάννης, Ζερβόπουλος, Σκεντεράι, Τζαβίδας (91’ Σεντικάι), Καλομοίρης (46’ Παπαδόπουλος), Σερπέζης, Αθανασακόπουλος, Ζαγαρίτης.