16/11/2018
Μπάσκετ | Τετάρτη 7 Νοεμβρίου 2018 - 23:50

Κουράστηκε και ηττήθηκε για πρώτη φορά ο Προμηθέας

Η Στρασμπούρ νίκησε τους Αχαιούς με 83-78 για το Τσάμπιονς Λιγκ

Μετά από τέσσερις νίκες ήρθε η πρώτη ήττα για τον Προμηθέα στο Τσάμπιονς Λιγκ, χάνοντας το βράδυ της Τετάρτης (7/11) με 83-78 από τη Στρασμπούρ για τον 4ο όμιλο.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν εξαιρετική για τρία δεκάλεπτα, έχοντας κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +12 (29-41) κι ενώ στο 30' προηγείτο με 59-51, αλλά κάπου εκεί έκανε την εμφάνισή της η κούραση που κουβαλούσαν οι Πατρινοί από το ματς Κυπέλλου της Δευτέρας (5/11) με τον Παναθηναϊκό.

Ήταν απόντες και οι Χολ και Έλις και οι Γάλλοι με επιμέρους σκορ 32-19 στην τέταρτη περίοδο πήραν το ροζ φύλλο κι έπιασαν τους Αχαιούς στην πρώτη θέση, για τους οποίους μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Μπράουν με 30 πόντους και 6 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 29-41, 51-59, 83-78

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Κόλινς 8, Γκριν 11 (1), Ενζουλί 19 (3), Σερόν 8, Τραορέ 12, Μπέιχαρστ 2, Φολ 4, Γκουλμί, Λανγκ 18 (2), Πιετρούς 1.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 30 (6), Γκίακς 3 (1), Κασελάκης 17 (3), Λίποβι 7 (1), Μέιερ, Κατσίβελης 3, Παρκς 8, Σαλούστρος 10.