29/03/2024
Γυναικείο ποδόσφαιρο | Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2018 - 22:26

Πέρασαν νικηφόρα από τα Τρίκαλα οι γυναίκες του ΠΑΟΚ

Οι πρωταθλήτριες επικράτησαν με 4-1 και παραμένουν στην κορυφή * Χάρηκαν όλες οι φιλοξενούμενες στα ματς της 3ης αγωνιστικής της Α' Εθνικής

Το 3 στα 3 στο πρωτάθλημα της Α' Εθνικής έκανε την Κυριακή (4/11) η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ, επικρατώντας εκτός έδρας των Τρικάλων με 4-1.

Οι παίκτριες του Γιώργου Λουλέ ήταν καλύτερες στο α' ημίχρονο ενάντια στις πρωταθλήτριες και άνοιξαν το σκορ στο 36' με απευθείας εκτέλεση φάουλ τις Έιρς, αλλά ο «Δικέφαλος του Βορρά» αντέδρασε και ήταν σαφώς ανώτερος στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Η Κακαμπούκη με κεφαλιά ισοφάρισε στο 55', με τον ίδιο τρόπο η Μπετανκούρ στο 70ό λεπτό έγραψε το 1-2 και το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τα γκολ της Βαρδαλή στο 75' με γυριστό σουτ και της Σακελλάρη στις καθυστερήσεις με κεφαλιά.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Χαρακοπούλου, Βαΐτση (74' Τροχούτσου), Σόντερλουντ, Αλεξίου, Σάλομον, Γεραγόρη, Μπαρμόσα, Έιρς, Σακελλαρίου (71' Γιαννούλα), Παναγιωτίδη (73' Ντόκου), Χύμα (80' Τσακνάκη).

ΠΑΟΚ: Παπακωνσταντίνου, Γεωργίου, Σμίλκοβιτς, Κακαμπούκη, Πατερνά (80' Βοριά), Στράντζαλη (90' Σακελλάρη), Χατζηγιαννίδου, Βαρδαλή, Μπετανκούρ, Μίτκου, Νεφρού (46' Σπυριδωνίδου).

Στους 9 βαθμούς, λοιπόν, ο ΠΑΟΚ και στους 6 ακολουθούν ο Άρης και η Αγία Παρασκευή, με τις «κίτρινες» να παίρνουν άνετο διπλό με 4-0 επί της Προοδευτικής Περάματος, ενώ οι δεύτερες έφυγαν νικηφόρα από την έδρα της Πανσερραϊκής με 2-0.

Οι φιλοξενούμενες ήταν οι νικήτριες και στα άλλα δύο ματς της 3ης αγωνιστικής, με τις Ελπίδες Καρδίτσας να καταβάλουν με 2-1 την αντίσταση του Εργοτέλη, ενώ ο Ατρόμητος νίκησε 2-0 την ΑΕΛ.