20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2018 - 22:00

Ένα και καλό για τον Εθνικό

Οι Πειραιώτες επιβλήθηκαν με 1-0 του Αμπελακιακού

Τη δεύτερη νίκη του στον 5ο όμιλο της Γ' Εθνικής κατέγραψε την Κυριακή (14/10) ο Εθνικός, επικρατώντας 1-0 του Αμπελακιακού στο «Ελ Πάσο».

Οι Πειραιώτες είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο ματς στο 7ο λεπτό, με τον Ρομάνο να κάνει τη σέντρα και τον Κορνέζο να στέλνει λίγο άουτ την μπάλα με κοντινή κεφαλιά.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 11', καθώς ο Βουτσινάς έδιωξε δύσκολα το δυνατό σουτ του Λέκκα εντός περιοχής, για να ακολουθήσει για τον Εθνικό σπουδαία φάση στο 13', με τον Μάναλη να νικιέται στο τετ α τετ από τον Καρνέση.

Στο 63ο λεπτό ο Αλεξίου σούταρε και η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι, με τους «κυανόλευκους» να εντείνουν την πίεσή τους και να φτάνουν εντέλει στο γκολ στο 73'.

Ο Πολίτης έκανε σέντρα σουτ προς τη μικρή περιοχή και ο Μάναλης, βρίσκοντας ελάχιστα την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα.

Τέλος, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πολίτης «χόρεψε» τους αμυντικούς του Αμπελακιακού και πλάσαρε, με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ και τους Πειραιώτες να χάνουν την ευκαιρία για το 2-0.

Στους 6 βαθμούς η ομάδα του Λουκά Καραδήμου και στην 4η θέση μαζί με τον Γιούχτα, στους 3 οι νεοφώτιστοι και στην 7η, παρέα με την Επισκοπή.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Λουκάς Καραδήμος): Βουτσινάς, Βλάχος (56' Λεβέντης), Μηλιώτης, Κορνέζος, Σμίλτος, Σκεντεράι, Τσιλιγκίρης (60' Πολίτης), Αλεξίου, Μάναλης (80' Μπούτερ), Ρομάνο (86' Κωνσταντίνου), Παυλάκης.

ΑΜΠΕΛΑΚΙΑΚΟΣ (Τάκης Αγγελάκης): Καρνέσης, Χαλούλος, Λιάτος, Καμπούρης, Μαούνης, Σγούρδας (59′ Κοκλιώτης), Καϊμακαμούδης (69' Σταφσουλάι), Μπούσης, Λίτσι (82' Ζώτο), Ράπτης (66' Σαρηγιάννης), Λέκκας.