24/04/2024
Χάντμπολ | Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2018 - 19:02

Ψυχωμένος ο Ολυμπιακός και μεγάλη πρόκριση!

Οι Πειραιώτες νίκησαν 27-22 την Κόμλο, ισοφάρισαν το -5 του πρώτου ματς και λόγω μικρότερου σκορ πέρασαν στον 3ο προκριματικό γύρο του ΕHF Cup στο χάντμπολ

Έχει υψηλές βλέψεις και στην Ευρώπη φέτος ο Ολυμπιακός στο χάντμπολ και το απέδειξε την Κυριακή (14/10).... Οι πρωταθλητές υποδέχθηκαν την Κόμλο στο κλειστό του Ρέντη και επικράτησαν με 27-22, ένα αποτέλεσμα που τους έδωσε το «εισιτήριο» για τον 3ο προκριματικό γύρο του ΕHF Cup.

Στην Ουγγαρία οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ηττηθεί με 34-29 και βάσει του κανονισμού εφόσον ισοφάριζαν τη διαφορά του πρώτου αγώνα θα τους αρκούσε νίκη με μικρότερο σκορ, όπως και συνέβη.

Τζηράς και Τσίλης ήταν... όλα τα λεφτά στην επίθεση με 10 και 6 γκολ αντίστοιχα, με το πρώτο ημίχρονο να έχει κλείσει στο +2 (14-12) για την ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα, που έπαιξε φοβερή άμυνα στο β' ημίχρονο και η διαφορά ανέβηκε στο +8 (24-16).

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στα τελευταία λεπτά, αλλά απλά μείωσαν στο τελικό 27-22 και οι Πειραιώτες εν μέσω αποθέωσης από τον κόσμο τους εξασφάλισαν τη σπουδαία πρόκριση.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 8-4, 10-6, 11-10, 12-11, 14-12, 17-15, 19-16, 23-16, 24-16, 25-19, 27-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζηράς 10, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 2, Ρέινα 1, Κανδύλας 1, Σανίκης 3, Μπούμπαλο 1, Αραπακόπουλος 2, Τσίλης 6.

ΚΟΜΛΟ: Μάρκοβιτς 6, Σουνάικο 1, Γέρκοβιτς 7, Σόκαν 1, Γκέμπχαρτ 1, Γκρινφελντερ 2, Ομπράντοβιτς 3.