Αρχείο | Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2018 - 18:50

«Πεντάσφαιρος» ο Ολυμπιακός Βόλου

Οι «ερυθρόλευκοι» της Μαγνησίας συνέτριψαν με 5-1 τον Πιερικό

Εντυπωσιακός ήταν ο Ολυμπιακός Βόλου το Σάββατο (13/10) στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Πιερικό, για την 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη φιλοξένησε τους «ασπρόμαυρους»  στο δημοτικό στάδιο Αλμυρού «Αθανάσιος Ραγάζος» - λόγω εργασιών στο Πανθεσσαλικό – και τους συνέτριψε με 5-1. Έτσι έκανε το 3Χ3 και ανέβηκε προσωρινά  στο ρετιρέ της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το ματς από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, στο οποίο βρέθηκαν να προηγούνται με 3-0 χάρις στα  γκολ των Σερτζίνιο (28’), Φλίγκου (34’) και Ζγκούρι (39’).

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Φλίγκος βρήκε ξανά δίχτυα για το 4-0, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 4-1 στο 53’ χάρις στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κυπαρίσση.

Το «κερασάκι» στην «ερυθρόλευκη» τούρτα έβαλε στο 87’ ο Ρόκας, ο οποίος σκόραρε από την άσπρη βούλα, μετά από πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Σκοπελίτη, διαμορφώνοντας το τελικό 5-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Περικλής Αμανατίδης): Γιακουμής, Σάββας, Λεάντρο, Οικονομόπουλος, Μπουτζίκος, Ναζίμ (53’ Σκοπελίτης), Κόλα, Ζγκούρι (72’ Ρόκας), Λώττας, Σερτζίνιο (72’ Ευθυμιάδης), Φλίγκος (80’ Παπαϊωάννου).

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Μιχάλης Ζιώγας): Πατσιογεώργος, Αλ. Καρτσαμπάς, Τσιούχας (46’ Μπατσαράς), Χατζηδίμπας, Κραγιόπουλος, Αθ. Καρτσαμπάς, Βερνάρδος (53’ Δαδάκος), Σκλιοπίδης, Μηλιώτης, Κωτσιαρίδης (53’ Λαμπίρης), Κυπαρίσσης (84’ Κριεμάνδι).