29/03/2024
Βόλεϊ | Τρίτη 9 Οκτωβρίου 2018 - 00:18

Κέρδισε στην Ουγγαρία ο ΠΑΟΚ

Επικράτησε με 3-2 σετ της Καζνιμπάρτσικα για τον α' προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ

To πρώτο του φετινό ματς στο Τσάμπιονς Λιγκ βόλεϊ εδωσε ο ΠΑΟΚ το βράδυ της Δευτέρας (8/10), κερδίζοντας εκτός έδρας την Καζνιμπάρτσικα με 3-2 σετ για τον α' προκριματικό γύρο.

Στην πόλη Νιρεγκιχάζι της Ουγγαρίας οι παίκτες του Σέρτζιου Στάνκου πήραν εύκολα το πρώτο σετ με 25-18, χάνοντας στις λεπτομέρειες τα δύο επόμενα με 27-25 και 30-28.

Στο τέταρτο σκέλος του αγώνα οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν με 25-19 και στο τάι μπρέικ ήταν ψύχραιμοι, για να πάρουν με 15-13 τη νίκη.

Στη ρεβάνς της 17ης Οκτωβρίου στο κλειστό της Πυλαίας ο «Δικέφαλος του Βορρά» χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να περάσει στον β' προκριματικό γύρο.

Τα σετ: 18-25, 27-25, 30-28, 19-25, 13-15

ΚΑZΝΙΜΠΑΡΤΣΙΚΑ (Μάρεκ Καρντός): Παέζ Ντιάζ 2π., Γιουχάζ 10, Μπανάι 18, Μπλάσοβικς 14, Σάμπο 18, Νέμεθ 18 / Γκεμπχαρτ (λ. - 55%υπ.), Μίλεβ 2, Τορονιάι, Μάκο.

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Μαρκέζ 11π., Φιλίποφ 3, Γκόρτσανιουκ 17, Τζούριτς 26, Τακουρίδης 15, Σαφράνοβιτς 14 / Ν. Εφραμίδης (λ.- 44%υπ.), Κωνσταντινίδης (λ. - 29%υπ.)μ Γάτσης, Όκολιτς 6.