24/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2018 - 20:57

Συνεχίζει το… τρένο του Ατρόμητου!

Νίκησε (1-0) και τον ΠΑΣ στο Περιστέρι με σκόρερ τον... μίστερ γκολ του Κουλόυρη * Φωνές για τη διαιτησία από τους Γιαννιώτες

Που το πάει; Πορεία πρωταθλητισμού καταγράφει ο Ατρόμητος, ο οποίος επικράτησε με 1-0 και του ΠΑΣ Γιάννινα την Κυριακή (7/10)  στο Περιστέρι, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας, και ισοβαθμεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με τον ΠΑΟΚ!

Ο Νταμίρ Κάναντι παρέταξε άριστα - σε ακόμα ένα ματς - τους παίκτες του στον αγωνιστικό χώρο και εκείνοι ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες του κατέκτησαν ακόμα ένα τρίποντο. Έτσι, πήραν μία άτυπη ρεβάνς για την προ ημερών ήττα τους από τους Γιαννιώτες στην πρεμιέρα των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος.

Από την άλλη, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη, που ολοκλήρωσε ένα δύσκολο πρόγραμμα, προσπάθησε για ένα θετικό αποτέλεσμα, αλλά κινήθηκε σε πολύ ρηχά νερά και ήταν εντελώς ακίνδυνη επιθετικά. Πάντως, στο πρώτο ημίχρονο φωνάζει για δύο πέναλτι που δεν της δόθηκαν.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Ατρόμητο ήταν ο Κουλούρης ο οποίος ήταν ο άνθρωπος που πέτυχε το νικητήριο γκολ (το τέταρτο στο φετινό πρωτάθλημα) ενώ εξαιρετικά τα πήγε και το κεντρικό αμυντικό δίδυμο Χατζηισαΐα - Ρισβάνη. Από πλευράς φιλοξενούμενων ξεχώρισε ο Βελλίδης, ο οποίος στο δεύτερο μέρος έκανε μεγάλες επεμβάσεις.

Παράπονα ο ΠΑΣ, γκολ ο Ατρόμητος

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και φτωχό σε θέαμα καθώς οι μεγάλες φάσεις έλειψαν. Στο 12’ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για δύο πέναλτι (για σπρώξιμο στον Μυστακίδη και μαρκάρισμα στον Ξύδα) ωστόσο και στις δύο περιπτώσεις ο ρέφερι Κοτσάνης είπε «παίζετε».

Στα τελευταία λεπτά πριν από την ανάπαυλα, οι Περιστεριώτες ανέβασαν λίγο στροφές και από μία στημένη φάση στο 38’ ευτύχησαν να προηγηθούν… Ο Ουγκράι εκτέλεσε ένα φάουλ από τον άξονα και ο Κουλούρης με κεφαλιά σκόραρε για το 1-0.

Πρωταγωνιστής ο Βελλίδης

Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Ατρόμητος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων… Κυκλοφορούσε τη μπάλα ενώ έκλεινε τους διαδρόμους προς τα καρέ του, με αποτέλεσμα να μην επιτρέψει στους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις.

Μάλιστα, είχε κάποιες καλές στιγμές με τα σουτ των Μούγιακιτς (63′, 69′), Κουλούρη (80′) και Ούμπιντες αλλά ο Βελλίδης έβαλε στοπ, γλιτώνοντας το 2-0. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν έγινε κάτι το αξιοσημείωτο και έτσι οι «κυανόλευκοι» κατέκτησαν το πέμπτο φετινό τους τρίποντο ενώ ο «Άγιαξ της Ηπείρου» συμπλήρωσε 4 ήττες στην Αθήνα σε 6 ματς.

Διαιτητής ήταν ο Κοτσάνης (Δράμας), με βοηθούς τους Παλαμίδα (Λακωνίας) και Χατζηάκο (Δράμας). Τέταρτος ήταν ο Σέζος (Κιλκίς).

Κίτρινες: 66’ Κουλούρης, 81’ Μούγιακιτς – 31’ Μυστακίδης, 35’ Βιντάλ, 39’ Βελλίδης, 60’ Τζημόπουλος, 66’ Σκόνδρας, 79’ Νικολιάς

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγιερι, Σάκιτς, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Γιαννούλης (72’ Κιβρακίδης), Μάντσον, Μπουσούλατζιτς, Μούγιακιτς (85’ Κωτσόπουλος), Μπρούνο, Ουγκράι (63’ Ούμπιντες), Κουλούρης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης,Μπουκουβάλας, Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Α. Μιχαήλ (46’ Κάστρο), Λίλα, Κακούμπα, Νικολιάς, Βιντάλ, Μυστακίδης (59’ Αθανασιάδης), Ξύδας (63’ Κρίζμαν).