19/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 24 Σεπτεμβρίου 2018 - 21:10

Ηρωικό «Χ» στο 99' η Λαμία!

Οι Φθιώτες έκαναν σεφτέ και πήραν πολύτιμο βαθμό (2-2) μέσα στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό

Χρειάστηκε να περάσουν 4 αγωνιστικές για να κατακτήσει η Λαμία τον πρώτο της βαθμό στην εφετινή Σούπερ Λίγκα… Σε ένα παιχνίδι με χιτσκοκικό φινάλε, οι Φθιώτες πήραν το «Χ» (2-2) στην έδρα του Παναιτωλικού τη Δευτέρα (24/9) με γκολ στο 99’!

Οι «κυανόλευκοι» βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ ωστόσο δεν παράτησαν ποτέ το ματς, έβγαλαν ψυχή και με ήρωα τον Αντέτζο έφυγαν αλώβητοι από το Αγρίνιο.

Για ακόμα ένα παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι. Ο Μάκης Χάβος διάβασε σωστά το ματς αλλά δύο σοβαρά λάθη στην άμυνα στέρησαν από την ομάδα του το τρίποντο. Όπως εξελίχθηκε πάντως το παιχνίδι, ο βαθμός σε μία δύσκολη έδρα χαρακτηρίζεται «χρυσός».

Κορυφαίος της Λαμίας ήταν ο Αντέτζο, ο οποίος, πέραν από το γκολ που σημείωσε, είχε πολύ σωστές τοποθετήσεις στην άμυνα. Από εκεί και πέρα και ο Μπερτόλιο όσο αγωνίστηκε έδειξε την ποιότητά του, δίνοντας μάλιστα και την ασίστ στον Επστάιν για το πρώτο γκολ.

Στη αντίπερα όχθη, ο Παναιτωλικός έκανε κακό ξεκίνημα, αλλά από τη στιγμή που άνοιξε το σκορ στο 27' βρήκε τα πατήματά του. Και από την πλευρά του πάντως έγιναν λάθη, με καθοριστικό το χέρι του Μιχάι στο 94' που έφερε και το πέναλτι υπέρ της Λαμίας.

Πολύ καλή εμφάνιση για τους γηπεδούχους πραγματοποίησε ο Κυριακίδης, ο οποίος έκανε καθοριστικές επεμβάσεις στο πρώτο ημίχρονο, ο Έρικσον που δέσποζε ξανά στο κέντρο αλλά και ο Μοράρ.

Η Λαμία τις ευκαιρίες, ο Παναιτωλικός το γκολ

Η ομάδα του Μάκη Χάβου είχε τον έλεγχο στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου. Κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα ενώ είχε και τρεις μεγάλες στιγμές με τους Μπερτόλιο (3’, 21’) και Επστάιν (16’). Ωστόσο, κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Αγρινιώτες ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 27’ χάρις στο πολύ όμορφο γκολ του Μάζουρεκ. Ένα τέρμα που τους βοήθησε να βελτιωθούν αισθητά και να παράξουν καλύτερο ποδόσφαιρο στη συνέχεια. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, μάλιστα, σκόραραν ξανά με τον Τσοκάνη, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ προκαλώντας τις διαμαρτυρίες τους.

Χαμός στο β' ημίχρονο και... διαμαρτυρίες

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και έδειχναν να διαχειρίζονται το προβάδισμά τους. Όμως στο 74’, η Λαμία κατάφερε να φέρει το ματς στα… ίσια με σκόρερ τον Επστάιν. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι απέκτησε μία άγρια ομορφιά, με τις δύο ομάδες να αναζητούν το δεύτερο γκολ. Έτσι, στο 88’ ο νεοεισελθών Μανά, νίκησε από κοντά τον Σαράνοφ, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στον Παναιτωλικό. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα θα πάρει τη νίκη, η Λαμία κέρδισε πέναλτι για χέρι του Μιχάι. Ο Μαστούρ, που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στα ελληνικά γήπεδα, ανέλαβε την εκτέλεσή του, ο Κυριακίδης απέκρουσε αλλά ο Αντέτζο πήρε το ριμπάουντ και έγραψε στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων το 2-2. Πάντως, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν ότι ο σκόρερ βιάστηκε να μπει στην περιοχή. Στην επόμενη φάση, μάλιστα, σκόραραν με τον Μαρινάκη αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, με τους γηπεδούχους πάντως να εκφράζουν ξανά τα παράπονά τους.

Διαιτητής ήταν ο Μανούχος (Αργολίδας), με βοηθούς τους Πετρόπουλο (Αρκαδίας) και Τριανταφύλλου (Αρκαδίας). Τέταρτος ήταν ο Κοτσάνης (Δράμας)

Κίτρινες: 53’ Μιχάι, 65’ Ντίας, 90+9’ Κυριακίδης, 90+11’ Μανά - 7’ Σκόνδρας, 37’ Βάντερσον

Κόκκινες: -

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μιχάι, Άργκους (87’ Λουσέρο), Τσοκάνης, Έρικσον, Μάρκος Πάουλο (80’ Καμαρά), Μάζουρεκ, Ντίας, Ουίλιαν (70’ Μανά), Μοράρ.

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Αναστασιάδης, Αντέτζο, Βάντερσον, Μπλάζιτς, Σκόνδρας, Επστάιν (85’ Πλιάτσικας), Καραμάνος (60’ Μαστούρ), Μπερτόλιο (79’ Καραγκούνης), Μπαράλες.