Ομάδες | Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2018 - 11:48

Έτσι κέρδισε φιλικά τον Γιούχτα ο Εργοτέλης (video)

Θέλει να ξεκινήσει με το δεξί στους ομίλους ο Παπαβασιλείου

Με επιτυχία στέφθηκε το «τεστ» του Εργοτέλη εν όψει της αναμέτρησης Κυπέλλου με τον Αήττητο Σπάτων που ακολουθεί την Τετάρτη (26/9).

Η ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου κέρδισε με 2-1, με τον Έφορντ να πετυχαίνει το γκολ της νίκης.

Ο τεχνικός του Εργοτέλη έβγαλε, όπως είπε, χρήσιμα συμπεράσματα και πλέον θέτει ως στόχο τη νίκη κόντρα στον Αήττητο, ώστε η ομάδα του να μπορεί να ελπίζει για πρόκριση.

««Θέλαμε να δώσουμε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν έπαιξαν στο Κύπελλο. Είχαμε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουμε παιδιά που δεν ήταν μαζί μας από την αρχή, όπως ο Κοζορώνης, ο Ροβίθης, ο οποίος γύρισε από τραυματισμό και ο Χατζηδίμπας. Τόσο οι προπονήσεις όσο και τέτοια φιλικά παιχνίδια, όπως το σημερινό, τους κάνουν καλό στο να βρουν ρυθμό, έτσι ώστε να αρχίζουμε να τους υπολογίζουμε.

Όσον αφορά το σημερινό τεστ, ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο. Είδα πολλά πράγματα, τα οποία πρέπει να διορθώσουμε. Στα παιχνίδια θα πρέπει να δουλεύουμε στο 100%. Σήμερα χάσαμε μισή ώρα παιχνιδιού χωρίς υψηλό ρυθμό και χωρίς τον τρόπο που δουλεύουμε. Τα 15 τελευταία λεπτά του ημιχρόνου αλλάξαμε επίπεδο, ρυθμό και τέμπο. Δημιουργήσαμε αρκετές φάσεις και στο β’ ημίχρονο είχαμε 7-8 ξεκάθαρες ευκαιρίες. Πρέπει να τελειώνουμε αυτά τα παιχνίδια πιο νωρίς», είπε αρχικά.

Όσον αφορά το ματς Κυπέλλου, σχολίασε: «Το μυαλό μας τώρα είναι στο Κύπελλο και το παιχνίδι που έχουμε την Τετάρτη απέναντι στον Αήττητο Σπάτων. Στόχος μας σε κάθε παιχνίδι είναι να κερδίζουμε. Με αυτή την νοοτροπία θα πάμε να παίξουμε. Θέλουμε να αρχίσουμε καλά αυτόν τον όμιλο, ώστε να διεκδικήσουμε πράγματα».

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του ματς.