18/04/2024
Ισπανία | Σάββατο 22 Σεπτεμβρίου 2018 - 16:26

Σαρωτική η Αλαβές

Διέλυσε εκτός έδρας τη Ράγιο Βαγεκάνο με 5-1

Σε εκπληκτική κατάσταση βρέθηκε η Αλαβές το μεσημέρι του Σαββάτου (22/9) και πήρε εντυπωσιακό διπλό με 5-1 επί της Ράγιο Βαγεκάνο για την 5η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιθιόν.

Ο Ναβάρο άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ντε Τομάς στο 30', για να γράψει το 1-2 ο Ιμπάι Γκόμεθ τέσσερα λεπτά αργότερα.

Στο 35' οι νεοφώτιστοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μπα με απευθείας κόκκινη κάρτα και οι Βάσκοι εκμεταλλεύθηκαν δεόντως το αριθμητικό τους πλεονέκτημα.

Ο Καλλέρι στο 56', ο Ιμπάι Γκόμεθ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 77' και ο Mπουργκούι στο 90'+5 έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στο διπλό της Αλαβές, που με 10 βαθμούς έπιασε τη Ρεάλ Μαδρίτης στη δεύτερη θέση.

ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΕΚΑΝΟ: Αλμπέρτο Γκαρθία, Αντβίνκουλα, Μπα, Άματ, Μορένο, Ελουστόντο (73' Βελάθκεθ), Κακουτά, Τρέχο (70' Αλεγκρία), Ιμπουλά, Άλβαρο Γκαρθία (57' Εμπάρμπα), Ντε Τομάς.

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Ναβάρο, Λαγκουάρντια, Μαριπάν, Ντουάρτε (82' Αγκουιρεγκαμπίρια), Ιμπάι Γκόμεθ, Μπράσανατς, Γουακάσο, Χόνι (80' Μπουργκούι), Γκουιντέτι (65' Σομπρίνο), Καλλέρι.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Παρασκευή (21/9)

Ουέσκα - Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1 (64' Μερίνο)

* Στο 71' αποβλήθηκε ο Χουάνμι για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ

* Στο 82' αποβλήθηκε ο Τεό Ερναντέζ για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ

Σάββατο (22/9)

Ράγιο Βαγεκάνο - Αλαβές 1-5 (30' Ντε Τομάς - 8' Ναβάρο, 34', 77' Ιμπάι Γκόμεθ, 56' Καλλέρι, 90'+5 Μπουργκούι)