20/04/2024
Champions League | Τετάρτη 19 Σεπτεμβρίου 2018 - 00:12

Λυτρωτής ο Φιρμίνο για τη Λίβερπουλ

Με γκολ του Βραζιλιάνου επιθετικού στο 92', οι «ρεντς» νίκησαν 3-2 την Παρί Σεν Ζερμέν * Διπλό στο Πριγκιπάτο η Ατλέτικο Μαδρίτης, 1-2 τη Μονακό

Γκολ και θέαμα προσέφεραν στο «Άνφιλντ», Λίβερπουλ και Παρί Σεν Ζερμέν. Οι δυο  τους αναμετρήθηκαν το βράδυ της Τρίτης (18/9), για την 1η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 3-2.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ προηγήθηκε 2-0, ισοφαρίστηκε, αλλά ο Φιρμίνο ήταν εκείνος που της χάρισε τη νίκη στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι «ρεντς» πήραν… κεφάλι στο σκορ με τον Στάριτζ, έξι λεπτά αργότερα ο Μίλνερ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0 ενώ στο 40’ ο Μενιέ μείωσε σε 2-1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι πρωταθλητές Γαλλίας έψαξαν την ισοφάριση και τελικά την πέτυχαν στο 83’ με τον Εμπαπέ.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα έπαιρναν από έναν βαθμό, ήρθε στο 92’ ο Φιρμίνο να διαμορφώσει το τελικό 3-2.

Στο άλλο ματς του ομίλου, Ερυθρός Αστέρας και Νάπολι «κόλλησαν» στο 0-0.

Στο Πριγκιπάτο, για τον 1ο όμιλο, η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε 1-2 τη Μονακό ενώ η Ντόρτμουν έφυγε με τη νίκη (0-1) από την έδρα της Μπριζ.

Τέλος, στον 4ο όμιλο, η Γαλατάσαραϊ επικράτησε άνετα με 3-0 της Λοκομοτίβ Μόσχας ενώ Σάλκε και Πόρτο έμειναν στο 1-1.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ – Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον, Μίλνερ, Μανέ (90+3’ Φαμπίνιο), Σαλάχ (85’ Σακίρι), Στάριτζ (72’ Φιρμίνο).

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Αρεολά, Μενιέ, Κιμπεμπέ, Τ. Σίλβα, Μπερνάτ, Μαρκίνιος, Ραμπιό, Ντι Μαρία (80’ Τσούπο - Μοτίνγκ, Νεϊμάρ, Εμπαπέ, Καβάνι (80’ Ντράξλερ).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Τρίτης (18/9):

1ος όμιλος

Μονακό - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2 (18' Γκραντσίρ - 31' Ντιέγκο Κόστα, 45+1' Χιμένες)

Μπριζ - Ντόρτμουντ 0-1 (85' Πούλισιτς)

2ος όμιλος

Μπαρτσελόνα - Αϊντχόφεν 4-0 (32', 77', 88' Μέσι, 75' Ντεμπελέ)

* Στο 79' αποβλήθηκε ο Ουμτιτί για τη Μπαρτσελόνα

Ίντερ - Τότεναμ 2-1 (86' Ικάρντι, 90+2' Βεσίνο - 53' Έρικσεν)

3ος όμιλος

Λίβερπουλ - Παρί Σεν Ζερμέν 3-2 (31' Στάριτζ, 35' πεν. Μίλνερ, 90+2' Φιρμίνο - 40' Μενιέ, 85' Εμπαπέ)

Ερυθρός Αστέρας - Νάπολι 0-0

4ος όμιλος

Γαλατάσαραϊ - Λοκομοτίβ Μόσχας 3-0 (9' Ροντρίγκες, 67' Ντερντιγιόκ, 90+4' πεν. Ινάν)