25/04/2024
ΑΡΗΣ | Σάββατο 11 Αυγούστου 2018 - 21:40

Πλήγωσε... φιλικά την Ξάνθη ο Γιουνές

Διπλό του Άρη στα Πηγάδια με 1-0

Τη φιλική νίκη στα Πηγάδια με 1-0 επί της Ξάνθης πήρε το Σάββατο (11/8) ο Άρης, με τον Χαμζά Γιουνές να σκοράρει κόντρα στην παλιά του ομάδα.

Οι ακρίτες είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, με τον Καμαρά να πιάνει το σουτ στο 6' και τον Κουέστα να διώχνει σε κόρνερ, ενώ από πλευράς Θεσσαλονικέων ο Παυλίδης σούταρε στο 34' και η μπάλα έφυγε άουτ.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Γιουνές στο 45'+3, όταν από φάση διαρκείας η μπάλα έφτασε στα πόδια του, σούταρε και από κόντρες κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Ζίβκοβιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κάστρο έπιασε την κεφαλιά στο 55' που ήταν για λίγο άστοχη, ενώ τρία λεπτά αργότερα οι αμυντικοί των «κίτρινων» έδιωξαν πάνω στη γραμμή το σουτ του Ντε Λούκας.

Ο Αναγνωστόπουλος εξουδετέρωσε στο 70ό λεπτό το σουτ του Γέντρισεκ, με τον ρυθμό να πέφτει κατόπιν λόγω των πολλών αλλαγών και το 0-1 να μένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Λισγάρας (40' Μελιόπουλος), Σιλά, Καμαρά (69' Καντά), Ντε Λούκας, Ντουρίτσκοβιτς (69' Ορφανίδης), Κίκε (80' Φασίδης), Γέντρισεκ, Κάστρο.

ΑΡΗΣ (Πάκο Ερέρα): Κουέστα (46' Αναγνωστόπουλος), Τζανακάκης (74' Κωνσταντινίδης), Βέλεθ, Ούγκο Σόουζα, Μπάσα (74' Δεληζήσης), Μενέντεθ (74' Βαλεριάνος), Κολάσο, Γκαρσία (88' Διαμαντόπουλος), Παυλίδης (82' Μιλούνοβιτς), Ιντζόγλου (68' Ματίγια), Γιουνές (46' Ναζλίδης).