16/08/2018
ΑΡΗΣ | Πέμπτη 9 Αυγούστου 2018 - 22:59

Χωρίς νικητή το φιλικό του Άρη με την ΑΕΛ

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχθηκαν Άρης και ΑΕΛ, σε φιλικό που έγινε το βράδυ της Πέμπτης (9/8) στο «Κλεάνθης Βικελίδης», μπροστά σε 15.000 φίλους της ομάδας της συμπρωτεύουσας.

Νικητής δεν υπήρχε, οι δύο ομάδες ωστόσο, είχαν από ένα ημίχρονο καλής απόδοσης: ο Άρης το πρώτο και η ΑΕΛ το δεύτερο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 42ο λεπτό με πέναλτι του Ναζλίδη έπειτα από χέρι του Ντέλετιτς προ του Ματέο Γκαρσία. Οι «κίτρινοι» είχαν απειλήσει με το… καλημέρα, μόλις στο πρώτο λεπτό αλλά ο Κρίστινσον με υπερένταση απέκρουσε σουτ του Ματίγια. Στο 15’ ύστερα από σέντρα του Βαλεριάνου από τα αριστερά, ο Γκαρσία πλάσαρε στην κίνηση αλλά ο Κρίστινσον δήλωσε και πάλι «παρών» και απέκρουσε ενώ στο επόμενο λεπτό, σουτ του Τζανακάκη κατέληξε λίγο άουτ. Στο 39΄ ο Κολάσο εκτέλεσε κόρνερ, ο Ναζλίδη έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο πορτιέρο της ΑΕΛ δεν είχε πρόβλημα και τρία λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ.

Για την ΑΕΛ, το καλό της ημίχρονο ήταν το δεύτερο και κυρίως τα 20 πρώτα λεπτά της επανάληψης. Στο 25’ όμως, ο Γκόλιας από καλή θέση, πλάσαρε άουτ ενώ στο 29’ έπειτα από κακή απομάκρυνση του Βελέθ, παραλίγο να έρθει το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 58ο λεπτό με πλασέ του Σαχίτι μέσα από την περιοχή.

Για τον Άρη, στο 75’ ο Διαμαντόπουλος με σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, στο 86’ σουτ του Μενέντες ήταν άστοχο  και δύο λεπτά αργότερα, σουτ του Μιλούνοβιτς δεν βρήκε στόχο.

ΑΡΗΣ (Π. Ερέρα): Κουέστα (46’ Καντιμοίρης), Τζανακάκης (64΄Μενέντεθ), Βέλεθ (64΄Σόουζα), Δεληζήσης, Μπάσα, Ναζλίδης (64΄Διαμαντόπουλος), Κολάσο (64’ Κωνσταντινίδης), Γκαρσία (64΄ Μιλούνοβιτς), Ματίγια (77’ Μπακούτσης), Βαλεριάνος (64’ Ιντζόγλου), Γιουνές (46’ Παυλίδης).

ΑΕΛ (Σ. Αντωνίου): Κρίστινσον (58’ Σουλούκος), Σαχίτι (66’ Φρίουι), Γκόλιας (46’ Καρανίκας), Μόρας, Χούμπτσεβ (72’ Μάρκος Ρόνι), Φατόν, Μιλοσάβλιεβιτς (90’ Πινάκας), Ντέλετιτς (75’ Μπάλας), Κούνιτς, Μεντίνα Πίτι  (66’ Μπασέμ), Νούνιτς (46’ Γρομιτσάρης).