28/03/2024
Βόλεϊ | Κυριακή 24 Ιουνίου 2018 - 19:33

Nίκησε και περιμένει η Εθνική βόλεϊ Ανδρών

Επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Πορτογαλίας για τους Μεσογειακούς Αγώνες

Νικηφόρο ήταν το δεύτερο παιχνίδι της Εθνικής βόλεϊ Ανδρών στους Μεσογειακούς Αγώνες, καθώς οι διεθνείς επικράτησαν εύκολα της Πορτογαλίας με 3-0 σετ στην Ταραγόνα την Κυριακή (24/6).

Έτσι, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα περιμένει το αποτέλεσμα της δευτεριάτικης (25/6) αναμέτρησης μεταξύ Ιταλίας και Πορτογαλίας, ώστε να μάθει αν θα προκριθεί στους προημιτελικούς της διοργάνωσης, αν και η κατάκτηση ενός σετ από τους Ιταλούς αρκεί στην Εθνική μας για να περάσει στους «8».

«Είναι πραγματικά πολύ σημαντικό ότι η Εθνική νίκησε την Πορτογαλία, γιατί η νίκη φέρνει νίκη και πρέπει να μπούμε σιγά σιγά σε αυτή τη νοοτροπία. Σχεδόν περάσαμε στην επόμενη φάση, θεωρώ ότι η Ιταλία θα νικήσει την Πορτογαλία. Δείξαμε πρόσωπο μαχητικότητας και στο ματς που χάσαμε από την καλή Ιταλία στην πρεμιέρα και σήμερα. Βελτιώσαμε την απόδοσή μας σε σερβίς και μπλοκ-άμυνα, άλλωστε σε αυτούς τους τομείς δουλεύουμε πολύ.

Επίσης, στο ματς με τους Πορτογάλους είχαμε περισσότερο ενθουσιασμό, σαν να δείξαμε ότι μας πείραξε η ήττα από την Ιταλία. Ό,τι επιτυχία και να κάνουμε εδώ στην Ταραγόνα θα είναι σημαντική, γιατί η εθνική ομάδα έχει ξεχάσει να κάνει σερί νίκες», δήλωσε μετά τον αγώνα με τους Ίβηρες ο Παναγιώτης Πελεκούδας.

Τα σετ: 25-20, 25-18, 25-20

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 16 (13/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 2 (2/10 επ., 75% υπ. - 50% άριστες), Πελεκούδας 11 (8/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Δαλακούρας 5 (3/13 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ. - 24% άριστες) / Ζήσης (λ, 57% υπ. - 43% άριστες), Δαρίδης (λ), Παπαδόπουλος Π. 4 (2/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 9% άριστες), Στιβαχτής, Τακουρίδης, Παπαδόπουλος Ηρ. 1 (1/2 επ.).

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Μορέιρα): Βιέρα 4 (4/21 επ.), Ανιτσέτο 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Σίλβα 5 (3/11 επ., 2 μπλοκ, 70% υπ. - 38% άριστες), Φράνκο 2 (2 άσσοι), Ρόσα 15 (11/31 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 61% υπ. - 22% άριστες), Περέιρα 2 (2/6 επ.) / Μορέιρα (λ, 71% υπ., 43% άριστες), Πίντο 3 (2/12 επ., 1 μπλοκ), Γκιέρα, Καβαλκάντι 2 (2/6 επ.).