28/03/2024
Champions League | Σάββατο 26 Μαΐου 2018 - 23:44

Στο θρόνο η Ρεάλ με γερμανική προδοσία!

Η «Βασίλισσα» έχοντας... καλύτερο παίκτη της τον τραγικό Κάριους νίκησε με 3-1 τη Λίβερπουλ στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ * Δυο γκολ ο Μπέιλ

Eίναι η απόλυτη κυρίαρχος στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο και το απέδειξε για άλλη μία φορά... Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 3-1 τη Λίβερπουλ το βράδυ του Σαββάτου (26/5) στο «Ολιμπίσκι» του Κιέβου και κατέκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ για 3η συνεχόμενη χρονιά, για να αναδειχθεί έτσι πρωταθλήτρια Ευρώπης για 13η φορά στην ιστορία της.

Η τέταρτη κατάκτηση της ευρωπαϊκής κορυφής για τους «μερένχες» την τελευταία πενταετία, η τρίτη σερί κούπα με τον Ζινεντίν Ζιντάν στον πάγκο, σε ένα έτος που θα θυμούνται για πάντα οι φίλοι του ισπανικού συλλόγου, καθώς η ομάδα τους για πρώτη φορά στην ιστορία είναι ταυτόχρονα πρωταθλήτρια Ευρώπης σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ!

Ο τελικός επί ουκρανικού εδάφους έφερε τη σφραγίδα του Γκάρεθ Μπέιλ, που ήρθε από τον πάγκο και έβαλε δύο γκολ, αλλά πολύ περισσότερο του ανεκδιήγητου Λόρις Κάριους, με τον τερματοφύλακα της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ να κάνει... δώρο τα δύο από τα τρία τέρματα των νικητών με ασύλληπτα λάθη.

Λάθη που απλά έδειξαν στον τεχνικό της Λίβερπουλ ότι η ομάδα του χρειάζεται επειγόντως έναν πρωτοκλασάτο γκολκίπερ, αν θέλει να επιστρέψει επιτέλους στους τίτλους.

Φυσικά, οι Άγγλοι είχαν και τη μεγάλη ατυχία να αποχωρήσει πρόωρα λόγω τραυματισμού ο Μοχάμεντ Σαλάχ, σε μια βραδιά που τελικά όλα πήγαν στραβά για εκείνους.

Άτυχος ο Σαλάχ...

Η Λίβερπουλ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, πίεζε ψηλά από τα πρώτα λεπτά και η Ρεάλ είχε μείνει όλη πίσω από τη σέντρα, αν και οι Μαδριλένοι δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα.

Τα άσχημα νέα για τους «κόκκινους» προέκυψαν με τον τραυματισμό του Σαλάχ στον ώμο, ο οποίος αποχώρησε κλαίγοντας στο 31' και η ομάδα του αποσυντονίστηκε από εκεί και πέρα.

Οι «μερένχες» ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους, έχοντας πάντως με τη σειρά τους να διαχειριστούν την αποχώρηση του επίσης τραυματία Καρβαχάλ, με τον Μπενζεμά να σκοράρει στο 43', αλλά σωστά υποδείχθηκε οφσάιντ ο Ρονάλντο κι έτσι δεν υπήρξε γκολ.

Γενικά, οι πραγματικά μεγάλες ευκαιρίες έλειψαν στο πρώτο μισό του τελικού.

Ο καλύτερος παίκτης της Ρεάλ ο Κάριους...

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε με πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον, για να σημαδευθεί βέβαια από τις... επικές γκάφες του Κάριους.

Αφού ο Ίσκο στο 48' σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, τρία λεπτά μετά ο Γερμανός τερματοφύλακας... κατόρθωσε να χρίσει σκόρερ τον Μπενζεμά κι ενώ ήθελε με τα χέρια να δώσει την μπάλα στον Λόβρεν.

Ο Μανέ στο 55' έφερε άμεσα το ματς στα ίσα και φαινόταν να εξιλεώνεται ο γκολκίπερ των «κόκκινων», όμως ο Ζιντάν έκανε την κίνηση-ματ, όπως αποδείχθηκε, ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Μπέιλ αντί του Ίσκο.

Ο Ουαλός άσος με υπέροχο ανάποδο ψαλίδι στο 64' έγραψε το 2-1, σε φάση πάντως που και πάλι ο Κάριους θα μπορούσε να είχε αντιδράσει καλύτερα, με τον Μανέ, που το είχε πάρει προσωπικά, να σημαδεύει το δοκάρι στο 70' και να στέκεται άτυχος.

Δεν έγινε το 2-2 και η καταστροφική βραδιά του Κάριους ολοκληρώθηκε στο 83ο λεπτό, καθώς ο Μπέιλ σούταρε από μακριά και ο 24χρονος πορτιέρο έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα.

Η «βασίλισσα» παρέμεινε στο θρόνο της με τον Σέρχιο Ράμος να σηκώνει εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς της την κούπα, η Λίβερπουλ έχασε την ευκαιρία να στεφθεί πρωταθλήτρια Ευρώπης για 6η φορά στην ιστορία της.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σέρβος Μίλοραντ Μάζιτς με βοηθούς τους συμπατριώτες του Μίλοβαν Ρίστιτς και Ντάλιμπορ Τζούρτζεβιτς. Επιπρόσθετοι βοηθοί ήταν οι επίσης Σέρβοι Νέναντ Τζόκιτς και Ντανίλο Γκρούγιτς.

Κίτρινες: 82' Mανέ.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ (37' λ. τρ. Νάτσο), Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Κρόος, Μόντριτς, Ίσκο (61' Μπέιλ), Μπενζεμά (89' Ασένσιο), Ρονάλντο.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γιούργκεν Κλοπ): Κάριους, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Λόβρεν, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Μίλνερ (83' Τσαν), Βαϊνάλντουμ, Μανέ, Σαλάχ (31' λ. τρ. Λαλάνα), Φιρμίνο.