24/04/2024
Χάντμπολ | Τετάρτη 23 Μαΐου 2018 - 19:06

Έκανε το break η ΑΕΚ μέσα στου Ρέντη

Η Ένωση επικράτησε με 23-25 του Ολυμπιακού και έκανε το 1-0 στους τελικούς της Α1 χάντμπολ των ανδρών * Φωνάζουν για τη διαιτησία οι «ερυθρόλευκοι»

Πέρασε από του Ρέντη η ΑΕΚ… Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, η Ένωση επικράτησε με 23-25 του Ολυμπιακού την Τετάρτη (23/5), «έσπασε» την έδρα του και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1 χάντμπολ των ανδρών.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του. Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» δεν πτοήθηκαν από την κούραση των συνεχόμενων αγώνων και δείχνοντας πιο ψύχραιμοι πήραν τη νίκη στις λεπτομέρειες.

Στην αντίπερα όχθη οι Πειραιώτες, που έχουν παράπονα από τη διαιτησία, θα ψάξουν με τη σειρά  τους το break το Σάββατο (26/5, 15:00) για να ισοφαρίσουν τη σειρά και να έχουν ξανά το πάνω χέρι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και βρέθηκαν να προηγούνται με 8-4, με πρωταγωνιστή τον Τζηρά. Ωστόσο, η ΑΕΚ βελτίωσε την άμυνά της και με ένα σερί 0-5, προσπέρασε για το 8-9.

Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ – γκολ, με την Ένωση να πηγαίνει, τελικά, στα αποδυτήρια με το υπέρ της 15-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +3 (19-22) στο 50’, με τους παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα να κάνουν την αντεπίθεσή τους και να μειώνουν στο γκολ. Το τελικό 23-25 διαμόρφωσε 1:43 πριν από φινάλε ο Χόγκας, σε μία φάση όπου οι άνθρωποι του Ολυμπιακού διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ του Γάλλου πάνω στον Σανίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 23-25

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-3, 8-6, 9-9, 13-13, 15-16 (ημχ.) 17-17, 17-18, 18-20, 19-21, 22-23, 23-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης, Κρητικός, Πετρίσεβιτς 1, Τζηράς 11, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς, Στούμπης 3, Κανδύλας 3, Σανίκης 3, Αλβανός 1, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαϊδης Χ., Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας 6, Ζαμπούνης 4, Νικολαϊδης Π. 1, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 4, Δομπρής, Βαμβακάς, Αργυρού 2, Βραζάλιτσα 2, Μυλωνάς 6.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 4/4-0/2