28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Μαΐου 2018 - 20:07

Ανατροπή ελπίδας για τον Αστέρα Αμαλιάδας

Επιβλήθηκε 2-1 του Αήττητου μέσα στα Σπάτα για τα πλέι οφ της Γ' Εθνικής

Σπουδαία νίκη στα Σπάτα πήρε την Κυριακή (20/5) ο Αστέρας Αμαλιάδας με 2-1 επί του Αήττητου, διατηρώντας έτσι τις ελπίδες ανόδου στη Β' Εθνική.

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου για τα πλέι οφ της Γ' Εθνικής ο Καλογερής στο 12' σημάδεψε με δυνατό σουτ το οριζόντιο δοκάρι και χάθηκε η ευκαιρία για τους γηπεδούχους να ανοίξουν το σκορ, ενώ ο Τσάμης στο 27' έκανε σωτήρια επέμβαση σε σουτ του Νικλητσιώτη εντός περιοχής.

Τελικά, το 1-0 ήρθε στο 55' με κοντινό πλασέ του Μαραθιανού, με τους παίκτες του Θοδωρή Γκάτζιου να μην πτοούνται και να ισοφαρίζουν πέντε λεπτά αργότερα με σουτ του Κέρι μέσα από την περιοχή.

Ο Αστέρας πίεσε για το δεύτερο γκολ, στο 84' ο Μιχελής έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Σταθάτου, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κέρι εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μπαρμπαρούσης με κοντινή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι, η ομάδα της Ηλείας έφτασε τους 6 βαθμούς, όσους έχει και ο Εθνικός κι ενώ βέβαια εκκρεμεί η τύχη της εντός έδρας αναμέτρησης με τον Ηρόδοτο, που είχε διακοπεί την περασμένη εβδομάδα.

Από την πλευρά του, ο πρωτοπόρος Αήττητος με 8 βαθμούς συνεχίζει να κρατά την τύχη στα χέρια του, αντιμετωπίζοντας στην Κρήτη τον Ηρόδοτο την επόμενη Κυριακή (27/5).

ΑΗΤΤΗΤΟΣ (Πάρης Κωνσταντακόπουλος): Μιχελής, Μουστάκης, Βιδάλης, Κωστόπουλος, Χριστοφιλέας, Κατσικογιάννης, Καλογερής, Τσιλιγκίρης (83' Σκούμας), Φαρινόλα, Νηκλιτσιώτης, Μαραθιανός (71' Ηρακλής).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Θοδωρής Γκάτζιος): Τσάμης, Μπουτσικάκης (30' Αντωνόπουλος), Παπαδόπουλος, Κασνέτση (80' Σταθάτος), Αρβανίτης, Ν'Γκουέμ, Παγώνης, Μπανούσης, Μπαρμπαρούσης, Κέρι (90'+1 Κυριάκος), Μηνάς.