26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Μαΐου 2018 - 19:35

Ζωντανός ο Εθνικός στην υπόθεση ανόδου

Η ομάδα του Πειραιά νίκησε εκτός έδρας με 2-1 τον Ηρόδοτο για την πέμπτη αγωνιστική των πλέι οφ * Με 10 από το 74' οι φιλοξενούμενοι που σημείωσαν το γκολ της νίκης στο 90+3'

Πολύ σκληρός για να… πεθάνει αποδεικνύεται ο Εθνικός.

Η ομάδα του Πειραιά, παρά το κακό της ξεκίνημα στα πλέι οφ ανόδου με τρεις ισοπαλίες και μία ήττα, είπε την Κυριακή (20/5) να βάλει «φωτιά» στον 2ο όμιλο.

Οι Πειραιώτες, με γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων αν και βρέθηκαν στο ημίχρονο να χάνουν με 1-0, και από το 74' έπαιζαν με 10 παίκτες, νίκησαν τελικά, εκτός έδρας τον Ηρόδοτο με 2-1.

Όλα πλέον, όσον αφορά τις δύο ομάδες που θα πάρουν το εισιτήριο για τη Β’ Εθνική θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική σε άμεση εξάρτηση και με την απόφαση της Πειθαρχικής Επιτροπής της ΕΠΟ για το διακοπέν παιχνίδι του Αστέρα Αμαλιάδας με τον Ηρόδοτο.

Χωρίς να ληφθεί υπόψη ο συγκεκριμένος αγώνας, στη βαθμολογία, ο Αήττητος είναι στην πρώτη θέση με 8 βαθμούς, ακολουθούν ο Αστέρας Αμαλιάδας και ο Εθνικός με 6 και ο Ηρόδοτος με 4. Την τελευταία αγωνιστική παίζουν Ηρόδοτος – Αήττητος, Εθνικός – Αστέρας Αμαλιάδας.

Οι Κρητικοί προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 11ο λεπτό με σουτ του Μωραϊτη έξω από την περιοχή. Ο Εθνικός όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας στο β’ ημίχρονο έφτασε στην ανατροπή αν και από το 74ο λεπτό αγωνίζονταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Λεωνιδόπουλου, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 50’ ο Μάναλης με προβολή έπειτα από ασυνεννοησία στην άμυνα του Ηροδότου ισοφάρισε σε 1-1 και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κατσικοκέρης με πλασέ, μετά από αντεπίθεση που ξεκίνησε από λάθος του Καραγκιόζι και πάσα του Μισέλ, διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Μ. Παπαματθαιάκης): Κασμερίδης, Προβυδάκης, Μπάμπης, Κανδηλάκης, Γιαλούσης, Κασαπάκης (64' Γαρεφαλλάκης), Αργκιλέσι, Φραγκουλάκης, Μελισσόπουλος, Μωραΐτης (88' Καραγκιόζι), Ετόφ.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Ν. Κουρμπανάς): Σικαλιάς, Στασινός, Βλάχος, Κρητικός, Παχλιβανίδης (75' Βενέτης), Λεωνιδόπουλος, Δωματάς (85' Κομνηνός), Κατίδης, Κατσικοκέρης, Γκέσιος (66' Παυλάκης), Μάναλης (83' Μισέλ).