28/03/2024
Αρχείο Διεθνή | Τετάρτη 16 Μαΐου 2018 - 20:37

Ανατροπή κούπας η ΑΕΚ Λάρνακας

Οι «κιτρινοπράσινοι» έφεραν... τούμπα τον τελικό με τον Απόλλωνα Λεμεσού και στέφθηκαν Κυπελλούχοι Κύπρου (2-1)

Η κούπα στη Λάρνακα... Σε έναν συγκλονιστικό τελικό στο ΓΣΠ, η ΑΕΚ Λάρνακας επικράτησε με 2-1 του Απόλλωνα Λεμεσού την Τετάρτη (16/5) και κατέκτησε το Κύπελλο Κύπρου για δεύτερη φορά στην ιστορία της.

Τι κι αν βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο ημίχρονο, η ομάδα του Ιμανόλ Ιντιάκεθ κατάφερε να κάνει την ανατροπή, μέσα σε δύο λεπτά στο δεύτερο 45λεπτο, και να πάρει ξανά το τρόπαιο μετά από 14 χρόνια.

Ο Απόλλων Λεμεσού ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, με τους τυπικά γηπεδούχους να μη μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του... Από τα πρώτα λεπτά επέβαλε τον ρυθμό του και στο 21' «άγγιξε» το γκολ, όταν το δυνατό σουτ του Παπουλή σταμάτησε στο δοκάρι.

Τελικά, η υπεροχή του καρποφόρησε στο 45+2', με τον Σαρδινέρο να πασάρει στον Σκέμπρι και τον Μαλτέζο να πλασάρει το Χουάν Πάμπλο για το 0-1.

Η ΑΕΚ Λάρνακας παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη στο δεύτερο ημίχρονο... Στο 55' ο Ιντιάκεθ έριξε στο ματς τον Φλοριάν και ο Γάλλος έκανε αυτό που ξέρει πολύ καλά, δηλαδή να στέλνει τη μπάλα στα δίχτα. Στο 70' ο Λαρένα εκτέλεσε φάουλ, ο Καταλά έπιασε την κεφαλιά, ο Μπρούνο Βάλε απέκρουσε και στην επαναφορά ο Φλοριάν έφερε το ματς στα... ίσια.

Πριν καλά, καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί έγινε και το 2-1 για τους «κιτρινοπράσινους»... Μετά από αντεπίθεση, ο Γιάννου πάσαρε στον Ακοράν και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Μπρούνο Βάλε.

Στη συνέχεια το παιχνίδι «αγρίεψε» αρκετά... Μάλιστα, στο 90+1' υπήρξε σύρραξη μεταξύ των παικτών, με αποτέλεσμα να αποβληθεί ο Σακέτι, αφήνοντας τον Απόλλωνα με δέκα παίκτες.

Παρόλα αυτά, στο 90+9' η ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά ο Χουάν Πάμπτλο απέκρουσε εντυπωσιακά το κοντινό πλασέ του Ζελάγια.

Κίτρινες: 13' Τρισκόφσκι, 30' Ακοράν, 68' Χουάν Πάμπλο, 75' Φλοριάν, 90+1' Καταλά – 29' Παπουλής, 42', 90+1' Σακέτι, 48' Βασιλείου, 65' Γιάκολις, 75' Σκέμπρι, 90+9' Γιούστε

Κόκκινη: 90+1' Σακέτι

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ (Ιμανόλ Ιντιάκεθ): Χουάν Πάμπλο, Μοϊσόφ, Καταλά, Μουρίγιο, Αντωνιάδης (55' Φλοριάν), Λαρένα, Ακοράν, Τέτε (90+5' Χέφελ), Κάσες, Τρισκόφσκι, Γιάννου (85' Τρουγιόλς)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ (Σοφρώνης Αυγουστή): Μπρούνο Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Βασιλείου, Σακέτι, Άλεφ, Σαρδινέρο (55' Γιάκολις), Παπουλής, Σκέμπρι (76' Ντα Σίλβα), Μάγκλιτσα (69' Ζελάγια)