28/03/2024
Χάντμπολ | Δευτέρα 14 Μαΐου 2018 - 20:45

Άντεξε μόνο στο α’ ημίχρονο η ΑΕΚ στο χάντμπολ

Ήττα με 33-22 από την Ποτάισα Τούρντα στον πρώτο τελικό του Τσάλεντζ Καπ, που ελαχιστοποιεί τις ελπίδες της Ένωσης για την κατάκτηση του τροπαίου

Τα έδωσε όλα, αλλά δεν τα κατάφερε στον πρώτο τελικό του Τσάλεντζ Καπ η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ… Η Ένωση ηττήθηκε εκτός έδρας με 33-22 από την Ποτάισα Τούρντα τη Δευτέρα (14/5) και ελπίζει σε ένα θαύμα στη ρεβάνς της Κυριακής (20/5) για να κατακτήσει το τρόπαιο.

Η Ένωση, που δεν πήρε σε κανένα σημείο του αγώνα βοήθεια από τους Βραζάλιτσα και Λόκεν, παρουσιάστηκε ανταγωνιστική μόνο για ένα ημίχρονο, αφού στην επανάληψη οι πλήρεις και ποιοτικότεροι Ρουμάνοι πήραν σημαντική διαφορά.

Η Ποτάισα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, θέλοντας να αιφνιδιάσει. Εκμεταλλεύτηκε κάποια ατομικά λάθη των παικτών της ΑΕΚ και απειλώντας κυρίως από τα 9 μέτρα πήρε διαφορά έξι γκολ (12-6).

Στη συνέχεια, ο Νίκος Γραμματικός άλλαξε την «κιτρινόμαυρη» άμυνα σε 5-1 για να σταματήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων και τα κατάφερε. Βγάζοντας μερικές καλές άμυνες και κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Μυλωνά, η Ένωση μείωσε σε 14-11, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία δίλεπτη αποβολή του Βραζάλιτσα και κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των Ρουμάνων, που έτυχαν απανωτά γκολ.

Από την πλευρά του, ο «Δικέφαλος» δεν κατάφερε να αντιδράσει ποτέ και έτσι το τελικό 33-22 ήρθε φυσιολογικά.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ασολτανέι, Κίντεκ και Γκίτσα με 7 γκολ ενώ τόσο είχε και για την ΑΕΚ ο Μυλωνάς που ήταν ο μόνος διασωθής της.

ΠΟΤΑΪΣΑ ΤΟΥΡΝΤΑ - ΑΕΚ 33-22 (14-11 ημίχρονο)

ΠΟΤΑΪΣΑ (Νικολάε Γκαλ): Φλέσερ, Βάρο, Ιρίμους, Γκίτσα 7, Αντομνικάι 1, Ροτάρου, Ιάνκου 1, Σάβιτς 1, Σταμάτε, Ζόκε 4, Ζακατσιούριν 2, Ασολτανέι 7, Κίντεκ 7, Ιγκνάτ 1, Λαζάρ, Ταλμάιερ 2

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χ. Νικολαΐδης, Πέρρος 1, Γεωργιάδης 3, Χόγκας 4, Π. Νικολαΐδης 1, Χατσίκας, Λόκεν 1, Δομπρής 1, Αργυρού, Βαμβακάς, Βραζάλιτσα 2, Μυλωνάς 7, Τσιγκογιαννόπουλος, Ζαμπούνης 2