19/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Σάββατο 21 Απριλίου 2018 - 19:36

Παρθενική κούπα για τους Παίδες του Παναθηναϊκού

Πρωταθλητές οι Κ15 των «πράσινων», επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 5-4 στα πέναλτι

Την κατάκτηση του πρωταθλήματος για πρώτη φορά στην ιστορία τους πανηγυρίζουν από το απόγευμα του Σαββάτου (21/4) οι Παίδες του Παναθηναϊκού, καθώς νίκησαν τον ΠΑΟΚ στον τελικό με 5-4 στα πέναλτι.

Στην κανονική διάρκεια του ματς, που ήταν 80 και όχι 90 λεπτά και διεξήχθη στο ΔΑΚ Λαμίας, οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0, για να κριθούν όλα στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι και με τον Ρούτση να είναι ο μοιραίος από πλευράς Θεσσαλονικέων, την εκτέλεση του οποίου απέκρουσε ο Αυγερινός.

Ο ΠΑΟΚ είχε καλές ευκαιρίες με τον Κιτσάκη στο 17' και τον Κωνσταντελιά στο 27', με τον Αυγερινό να εξουδετερώνει με τα πόδια την κεφαλιά του πρώτου, ενώ στη δεύτερη περίπτωση το σουτ του νεαρού παίκτη των «ασπρόμαυρων» έφυγε λίγο άουτ.

Το «τριφύλλι» απείλησε στο 38', με τον Τσοντάκη να πλασάρει από πλάγια θέση και τον Τσιόπτση να αποκρούει, ενώ στο 72' ο τερματοφύλακας του «Δικεφάλου του Βορρά» νίκησε στο τετ α τετ τον Τόρρα.

Στην τελευταία σημαντική φάση του 80λέπτου, στο τελευταίο λεπτό για την ακρίβεια, και πάλι ο Τσιόπτσης επενέβη αποτελεσματικά σε σουτ εκτός περιοχής του Κρυπαράκου.

ΠΑΟΚ: Τσιόπτσης, Χνάρης, Καρακούτης (76' Μανεσίδης), Μανωλιούδης, Θεοδωρίδης, Κουλιεράκης, Κιτσάκης, Στοΐνοβιτς, Κούτσιας, Ταϊτζόγλου (65' Τσαγκαλίδης), Κωνσταντελιάς (65' Ρούτσης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αυγερινός, Κρυπαράκος, Παυλακάκης, Καρνέζης, Γωγουβίτης, Φρόκου, Δημοσθενιάδης, Κωστόπουλος, Τζαβίδας (66' Πορφυρόπουλος), Τόρρα, Τσοντάκης.