28/03/2024
Αρχείο Διεθνή | Τρίτη 17 Απριλίου 2018 - 02:14

Διπλό για τον Ερμή

Κέρδισε 3-2 την Αλκή, που ευστόχησε μία φορά σε πέναλτι και έχασε άλλα δύο! * H ταυτότητα της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ

Την εκτός έδρας νίκη με 3-2 πήρε τη Δευτέρα (16/4) ο Ερμής Αραδίππου κόντρα στην Αλκή, στο ματς που ολοκλήρωσε την 6η αγωνιστική των πλέι οφ του κυπριακού πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού αμφότεροι έχουν εξασφαλίσει την παραμονή τους, με τον Ταραλίδη να ανοίγει το σκορ στο 14' και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πιεράτσι στο 32'.

Στο 45'+1 ο Τσούμου έγραψε το 1-2, στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου ο Τιγκρουτζιά έφερε ξανά την αναμέτρηση στα ίσα, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Αρτάμπε με πέναλτι για τον Ερμή στο 57ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα, η εσχάτη των ποινών καταλογίστηκε άλλες δύο φορές στον αγώνα, και τις δύο για την Αλκή, όμως στο 66' ο Αραμπατζής απέκρουσε την εκτέλεση του Μαλφλερί, ενώ στο 74' ο Μάατσι σημάδεψε το δοκάρι!

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Ντουβεντρού, Νγκομό (64' Χαραλάμπους), Χαρής, Τιγκρουτζιά, Λοϊζίδης, Πιεράτσι (78' Μανώλη), Μαλφλερί, Μπιλάλ (64' Μάατσι), Ντιακιτέ, Γκλομπάρντ.

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ, Τσούμου (73' Ψάλτης), Κωνσταντίνου, Αρτάμπε, Τσίνα, Νταμτσέφσκι (83' Ιμερέκοφ), Μπάουμαν (50' Πούννας), Μοντέιρο, Κυπριανού.

Tα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ

Γκρουπ πρωταθλήματος

Σάββατο (14/4)

ΑΕΛ - Απόλλων 0-2 (57' Παπουλής, 76' Γιούστε)

Ανόρθωση - ΑΕΚ 1-1 (46' Ντουρίς - 45'+1 Μοΐσοφ)

Κυριακή (15/4)

ΑΠΟΕΛ - Ομόνοια 4-1 (10' Σόουζα, 23' Σάλαϊ, 82' Εμπελίσιο, 90'+4 Ενσούε - 39' Τζάιλσον)

Γκρουπ υποβιβασμού

Δόξα - Ολυμπιακός 5-0 (5' Ναρ, 14', 44', 67' Κάρλος, 61' Σαντίκ)

Πάφος - Νέα Σαλαμίνα 1-2 (10' Μπεριγκό - 45'+1, 89' Κωστής)

Δευτέρα (16/4)

Αλκή - Ερμής 2-3 (32' πέν. Πιεράτσι, 46' Τιγκρουτζιά - 14' Ταραλίδης, 45'+1 Τσούμου, 57' πέν. Αρτάμπε)