25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 18 Μαρτίου 2018 - 17:55

Ο Ρόβας πήρε το… όπλο του

Με χατ τρικ του 23χρονου φορ ο Ηρακλής νίκησε 3-0 τον Λαγκαδά

Ένα εύκολο απόγευμα Κυριακής (18/3) πέρασε ο Ηρακλής ο οποίος επιβλήθηκε με 3-0 του Λαγκαδά στο Καυτανζόγλειο, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Ο «Γηραιός» έβαλε στο τσεπάκι ακόμα ένα τρίποντο και συνεχίζει να κυνηγάει τον Άρη Παλαιοχωρίου στη «μάχη» για την άνοδο στη Β’ Εθνική.

Όλα τα λεφτά για την ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου ήταν ο Ρόβας ο οποίος πέτυχε χατ τρικ, φτάνοντας τα 24 γκολ.

Από τα πρώτα λεπτά, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και στο 26’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ρόβα. Ωστόσο, τέσσερα λεπτά αργότερα, το «βαρύ πυροβολικό» βρήκε δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.

Ο Ηρακλής συνέχισε να πιέζει και να δημιουργεί φάσεις με τον Ρόβα ωστόσο δεν μπορούσε να πετύχει το πολυπόθητο δεύτερο γκολ.

Τελικά αυτό ήρθε στο 93’ με τον 23χρονο να πλασάρει εύστοχα και δευτερόλεπτα αργότερα να σκοράρει ξανά για το τελικό 3-0.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Βοσνιάδης , Ρεβυθόπουλος, Κυριακίδης (81' Κουρέλλας), Καραντασιάδης,Καζναφέρης, Τάι, Ρόβας, Παναγιωτούδης (92'Αθανασίου), Παπαδόπουλος (65' Μεντί), Πτηνόπουλος (81' Ντε Σμεντ), Κωστούλας.

ΑΠΕ ΛΑΓΚΑΔΑ (Αστέριος Θέμελης): Φαρμάκης, Βουτσιάς (59' Βουτσάς), Μούχαλης (46' Χιντατσέλι), Μπάρμπας, Καραμανλής, Στεφανίδης, Παντεκίδης, Κοντεών, Στεφανίδης, Εππάς, Ζαννάκης (76' Τσέτσος).