18/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 18 Μαρτίου 2018 - 17:01

Δεν χάνει με τίποτα!

Με γκολ στο 88' ο Άρης απέδρασε με 1-1 από την Αγυιά * Ψυχρολουσία για την Παναχαϊκή μπροστά στον συγκλονιστικό κόσμο της * Με 10 παίκτες τελείωσαν οι Αχαιοί, με 9 οι Θεσσαλονικείς

Αρνείται να χάσει ο φετινός Άρης και συνεχίζει να έχει τον πρώτο λόγο για την άνοδο. Οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν πίσω στο σκορ μέσα στην Αγυιά την Κυριακή (18/3), αλλά με γκολ του Ντούνη στο 88ο λεπτό κατάφεραν τελικά να αποσπάσουν τον βαθμό της ισοπαλίας με 1-1.

Έτσι, ξαναπάτησαν κορυφή στη βαθμολογία όπου συγκατοικούν πλέον με τον ΟΦΗ και παραμένουν το ένα από τα φαβορί για την άνοδο.

Στον αντίποδα, η Παναχαϊκή μπροστά στον συγκλονιστικό κόσμο της που εξάντλησε τα εισιτήρια που διατέθηκαν, φεύγει μάλλον απογοητευμένη, καθώς κρατούσε μέχρι λίγα λεπτά πριν το φινάλε ένα σπουδαίο τρίποντο που θα την έβαζε ξανά για τα καλά στη μάχη της ανόδου.

Οι Αχαιοί ήταν καλύτεροι στο κακό πρώτο ημίχρονο για τις δύο ομάδες και προηγήθηκαν λίγο πριν το φινάλε του με τον εξαιρετικό Ελευθεριάδη, αλλά ένα λάθος του τείχους τους στο τέλος στοίχισε δύο βαθμούς.

Το ματς σημαδεύτηκε και από τα πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και τα νεύρα, που στο φινάλε άφησαν την Παναχαϊκή με 10 παίκτες και τον Άρη με 9.

Τους κράτησαν ξύπνιους τα νεύρα και το γκολ

Οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό στο πρώτο μέρος, με το ματς να είναι αρκετά κλειστό. Άλλωστε, η κρισιμότητά του, ειδικά για τους γηπεδούχους, έδειχνε ότι όλα θα μπορούσαν να κριθούν στο γκολ το οποίο, κυνήγησε μεν περισσότερο η Παναχαϊκή, χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία, δε στο μεγαλύτερο διάστημα.

Οι Αχαιοί είχαν την κατοχή της μπάλας και την κυκλοφορία, αλλά τα νεύρα και τα δυνατά μαρκαρίσματα ανέκαπταν συχνά τον ρυθμό του αγώνα. Οι Αχαιοί δυσκολεύονταν να αναπτυχθούν, ανάλογο πρόβλημα, όμως, αντιμετώπιζε και ο Άρης, που έβρισκε διαδρόμους κυρίως από τα δεξιά, χωρίς, όμως, τη μεγάλη στιγμή, με εξαίρεση αυτή του 23' που Παυλίδης και Κάσσος δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν.

Χαρακτηριστικό είναι, άλλωστε, ότι οι Θεσσαλονικείς ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος χωρίς ούτε μία τελική στην εστία!

Στον αντίποδα, η Παναχαϊκή πήρε τελικά αυτό που ήθελε στο 43ο λεπτό με την προσπάθεια του καλύτερου παίκτη της στο ματς, του Ελευθεριάδη, πηγαίνοντας με ανεβασμένη ψυχολογία στα αποδυτήρια.

Θύμισε ντέρμπι και στο... φινάλε

Στην επανάληψη, η εικόνα του ματς άλλαξε. Ο Άρης μπήκε σαφώς πιο αποφασισμένος και οι δύο ομάδες άρχισαν να μας δικαιώνουν για την... ανυπομονησία μας για το συγκεκριμένο ματς.

Βέβαια, και πάλι δεν έλειπαν τα νεύρα που συχνά πυκνά σταματούσαν τη ροή του αγώνα, όμως και οι δύο πλευρές έδειχναν περισσότερη διάθεση, αλλά και ικανότητα να απειλήσουν.

Ο Πλατέλλας «ανέβηκε» και... ανέβασε και τον Άρη, με τον Βρονταρά, όμως, να κρατά ανέπαφη την εστία του. Το ίδιο έκανε και ο συνάδελφός του στην άλλη άκρη του γηπέδου, αφού κράτησε «ζωντανό» τον Άρη στη μεγάλη ευκαιρία του Μωραΐτη στο 75'.

Και ενώ τα λεπτά έμοιαζαν να κυλούν προς όφελος των γηπεδούχων, ήρθε στο 88' το γκολ του Ντούνη που είχε περάσει αλλαγή με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τον Βρονταρά να έχει δικαιολογημένα παράπονα από τους συμπαίκτες του για το τείχος.

Στα υπόλοιπα λεπτά είδαμε περισσότερο ένταση, παρά ματς, με Ντάσιο και Μπαστακό να έχουν θερμό επεισόδιο και να αποβάλλονται, ενώ τον ίδιο δρόμο ακολούθησε και ο Βαλεριάνος λίγο αργότερα με δεύτερη κίτρινη, με τον Άρη, πάντως, να φεύγει μάλλον ικανοποιημένος από την Αγυιά βάσει του πώς πήγε το ματς.

Διαιτητής ήταν ο Γιώργος Λάμπρου (Ευβοίας), με βοηθούς τους Δημήτριο Φίλο (Βοιωτίας) και Παναγιώτη Κορτεση (Αθηνών), ενώ 4ος ήταν ο Άγγελος Αδαμόπουλος (Ζακύνθου).

Κίτρινες: 22' Λουμπαρδέας, 31' Φουρλάνος, 69' Σωτηράκος, 84' Γκίνο – 28', 90'+4 Βαλεριάνος, 31' Δεληζήσης, 48' Πλατέλλας

Κόκκινες: 90'+2 Ντάσιος - 90'+2 Μπαστακός, 90'+4 Βαλεριάνος (2η κίτρινη)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Λουμπαρδέας, Σωτηράκος, Ντάσιος, Πολίμος (67' Μπουτζίκος), Φουρλάνος (60' Γκίνο), Φωτάκης, Αργυρόπουλος (79' Μουστακόπουλος), Στεργίδης, Ελευθεριάδης, Μωραΐτης.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Σόουζα, Δεληζήσης, Μπούρμπος, Βαλεριάνος, Ιντζόγλου (83' Μπαστακός), Μουμίν, Πλατέλλας, Κάσσος, Παυλίδης (53' Ντούνης), Διαμαντόπουλος (76' Πασάς).