19/04/2024
Ομάδες | Κυριακή 4 Μαρτίου 2018 - 17:32

Ματσάρα με έξι γκολ στην Δράμα

Η Δόξα ήρθε ισόπαλη 3-3 με τον Αιγινιακό για την 19η αγωνιστική της Β’ Εθνικής * Δύο ανατροπές στον αγώνα

Ένα από τα καλύτερα ματς τη φετινή σεζόν πραγματοποιήθηκε στην Δράμα την Κυριακή (4/3), με την Δόξα να αναδεικνύεται ισόπαλη 3-3 με τον Αιγινιακό στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Στο παιχνίδι σημειώθηκαν δύο ανατροπές, με την Δόξα να παίρνει το προβάδισμα, τους φιλοξενούμενους να γυρίζουν το ματς μέσα σε 2 λεπτά, κάνοντας το 1-2, με τους «μαυραετούς» να ανατρέπουν και εκείνοι το σκορ σε 3-2 για να έρθει στο 86’ ο Ζούρκος με ένα φοβερό σουτ από τα 40 μέτρα να ισοφαρίσει για το τελικό 3-3. Δίκαιο εν τέλει το τελικό αποτέλεσμα, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν να σκοράρουν και 4ο γκολ για να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ήλεγξε τον αγώνα η Δράμα

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και να προσπαθούν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Ωστόσο, γρήγορα οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ισορρόπησαν το ματς, με τον Κουσκουνά να χάνει διαδοχικές φάσεις για να σκοράρει. Στο 25’ μάλιστα η Δόξα είχε δοκάρι με τον Μαρκόπουλο. Τελικά, τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα βρήκαν στο 30’ όταν έπειτα από ασίστ του Κουσκουνά ο Γουνδουλάκης με κεφαλιά άνοιξε τον χορό των γκολ, διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Ματσάρα και στο τέλος… Ζούρκος

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Κώστα Νικολαΐδη μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν τα πράγματα, κάτι το οποίο κατάφεραν με το καλημέρα. Αρχικά, στο 49’ ο Παπαδόπουλος με ωραία κεφαλιά ισοφάρισε τον αγώνα, έπειτα από ασίστ του Ανδρικόπουλου, ενώ ένα λεπτό αργότερα στο 50’ ο Χότζιτς έκανε την ολική ανατροπή για το 2-1. Η Δόξα όμως δεν είχε πει ακόμη την τελευταία της λέξη. Εβγαλε αντίδραση και έφερε ξανά τούμπα το ματς…

Στο 60’ ο Γουνδουλάκης έκανε τη σέντρα, ο Βαλλιάνος με ωραία κεφαλιά έδωσε την πάσα στον Γεωργιάδη ο οποίος με νέα κεφαλιά έκανε το 2-2. Στο 68’, μάλιστα η ομάδα της Δράμας πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με υπέροχο γυριστό του Κουσκουνά.

Σε εκείνο το σημείο του αγώνα, η Δόξα έδειχνε ότι ελέγχει πλέον το ματς και θα πάρει τη νίκη. Ωστόσο, ο Ζούρκος είχε αντίθετη άποψη και με ένα απίθανο τέρμα από τα 40’ μέτρα έφερε το ματς ξανά στα ίσια, διαμορφώνοντας το τελικό 3-3, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό της ισοπαλίας.

Κίτρινες κάρτες: 57’ Κουσκουνάς, 68’ Πετρούσης, 75’ Γκότοβος, 90+2’ Βιτλής

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κγιτζής (Ξάνθης), βοηθοί του οι Αϊναλής (Μακεδονίας) και Τζιώρτζιος (Θράκης), τέταρτος ο Αγγελάκης (Μακεδονίας)

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Νίκος Κωστένογλου): Βούρας, Γκότοβος, Όστοϊτς, Σιώπης, Βαλλιάνος, Μαρκόπουλοςμ, Βιτλής, Ματσούκας (76’ Ντιμιτρόφσκι), Γουνδουλάκης, Κουσκουνάς Ριζογιάννης (57’ Κάσσες)

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαϊδης): Καραγκιόζης, Ανδρικόπουλος, Βλάχος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Γκατσολάρι (83’ Μπιλάλι), Παπαδόπουλος, Ζούρκος, Πέριτς (83’ Φούρτζιου), Χάτζιτς (60’ Πετρούσης) ,Σοφιανάκης