18/04/2024
Γυναικείο ποδόσφαιρο | Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου 2018 - 01:16

Εμφατικό διπλό ο Άρης, πάντα πρώτος ο ΠΑΟΚ…

Πέρασαν με 0-4 από τη Γλυφάδα οι «κίτρινες» * Στο ρελαντί 3-0 την ΑΕΛ οι πρωταθλήτριες * Όλα τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής της Α' Εθνικής ποδοσφαίρου γυναικών

Με τις αναμετρήσεις της 13ης αγωνιστικής συνεχίστηκε την Κυριακή (25/2) το πρωτάθλημα της Α' Εθνικής ποδοσφαίρου γυναικών, με τον Άρη να εντυπωσιάζει στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Γλυφάδα.

Οι «κίτρινες» πήραν επιβλητική νίκη με 4-0, παίζοντας εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο και σημειώνοντας και τα τέσσερα τέρματά τους.

Η αρχή έγινε από τη Σπυριδωνίδου στο 49', σε ένα γκολ που φέρει ευθύνη η γκολκίπερ των γηπεδούχων Βαΐτση, για να πάρουν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα η Παράσχου στο 58ο λεπτό και η Ζήγρα στο 62ο.

Η Γεωργαντζή στο 74' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με τη Βαΐτση να έχει ευθύνη και σ' αυτό το γκολ, με τον Άρη να μετρά 33 βαθμούς και να προσπερνά τις Ελπίδες Καρδίτσας στη 2η θέση, καθώς ο αγώνας των Θεσσαλών με τον Ατρόμητο θα διεξαχθεί στις 24 Μαρτίου.

Έτσι, ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 3-0 της ΑΕΛ, είναι μόνος πρώτος με 34 βαθμούς, έχοντας βέβαια ματς περισσότερο από τις Ελπίδες.

Στα άλλα παιχνίδια Τρίκαλα και ΟΦΗ έμειναν στο ισόπαλο 1-1, ίδιο σκορ και στο ματς των Αμαζόνων Δράμας με το Μεσολόγγι, ενώ ο Βόλος επιβλήθηκε με 2-1 του Φείδωνα Άργους.

ΓΛΥΦΑΔΑ ΟΔΥΣΣΕΑΣ (Πάνος Παπαδόπουλος): Βαΐτση, Τερζή, Χριστοδούλου, Παπακώστα, Θεολόγου, Μελισσού, Λάγιου, Μπίμη, Πλυτά (46' Χορέσομπα), Τριβιζάκη (67' Τσώνη), Μακρή (67' Μπατζάκα).

ΑΡΗΣ (Γιώργος Σπυριδωνίδης): Γαβριηλίδου, Βουτσά (46' Λέντη), Πασπαλη, Nίκολιτς, Τσιγγελίδου, Κοτσάκι, Τσιακλίδου (62' Μανταντζή), Παράσχου (68' Σωτήρα), Γεωργαντζή, Σπυριδωνίδου, Ζήγρα (74' Μουστάκη).