25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 17 Φεβρουαρίου 2018 - 21:35

Κανονική νίκη ΠΑΟΚ στη Λαμία

Χωρίς αμφισβητούμενη φάση οι Θεσσαλονικείς, καθάρισαν μέσα σε ένα πεντάλεπτο τους Φθιώτες με 0-2 * Αποστολή του a-sports.gr

Αυτή τη φορά δεν χρειάστηκε ούτε πέναλτι ούτε οφσάιντ για να κερδίσει ο ΠΑΟΚ και αυτό από μόνο του αποτελεί είδηση με τη νέα τάξη πραγμάτων. Οι Θεσσαλονικείς επιβλήθηκαν με 2-0 της Λαμίας στο ΔΑΚ το βράδυ του Σαββάτου (17/2) στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας και εξασφάλισαν πως θα παραμείνουν στην κορυφή πριν από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Ένα ημίχρονο άντεξαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με το που δέχτηκαν το πρώτο γκολ έχασαν τη συγκέντρωσή τους. Σε ένα πεντάλεπτο ήρθε και το δεύτερο και το ματς τελείωσε εκεί παρά την προσπάθεια που έκαναν για το θετικό αποτέλεσμα.

Ο Μπίσεσβαρ έδωσε κάποιες εμπνεύσεις που χρειάζονταν, ο Πέλκας ήταν κινητικός και κορυφαίος πιθανότατα του γηπέδου ήταν ο Μακ. Δεν φάνηκε τόσο ο Πρίγιοβιτς, δεν πήρε προσπάθειες πάνω του ο Μάτος, αλλά ακόμη και έτσι η νίκη ήρθε για τους «ασπρόμαυρους».

Η Λαμία το πάλεψε, αλλά γνώρισε την ήττα που την κρατά πολύ χαμηλά. Έχει τώρα το ματς στη Λεωφόρο με τον Παναθηναϊκό και στην πορεία κάπως στρώνουν τα πράγματα για εκείνη ώστε να πάρει τους βαθμούς που χρειάζεται και να σωθεί. Σε κακή μέρα μεσοεπιθετικά οι πιο πολλοί παίκτες της.

Πολύ καλά στάθηκε στο πρώτο μέρος η Λαμία κάνοντας αυτό που μπορούσε. Ήταν δεδομένο πως θα κάτσει πίσω και θα περιμένει κλείνοντας τους χώρους και το πέτυχε σχεδόν άριστα. Κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο δεν του άφησε περιθώρια να κάνει πολλές φάσεις και να απειλήσει ουσιαστικά.

Ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν ακόμη και στο να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα και γι' αυτό κάποια στιγμή ο Λουτσέσκου έκανε παρατηρήσεις ζητώντας κυρίως από τον Κάνιας να βοηθήσει σε αυτό το κομμάτι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά έδειχναν ότι δεν ξέρουν τι να κάνουν με αυτή.

Κάποια σουτ εκτός περιοχής έγιναν από τους «ασπρόμαυρους» σε μία προσπάθειά τους να απειλήσουν. Δεν υπήρχε άλλος τρόπος, άλλωστε, από τη στιγμή που δυσκολεύονταν πολύ να πατήσουν περιοχή. Ούτε με πλαγιοκοπήσεις κατάφερναν κάτι το ιδιαίτερο έστω και εάν ο Μακ ήταν πολύ κινητικός. Η μοναδική τους μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 23' από κόρνερ του Πέλκα, με την μπάλα να χτυπά στο σώμα του Βαρέλα και τον Παπαδόπουλο να αποκρούει.

Το αποτέλεσμα ήταν να πάει σχεδόν σβηστά μέχρι το ημίχρονο το ματς η Λαμία. Οι παίκτες της έξυπνα δεν άφηναν να αποκτήσει ρυθμό το παιχνίδι. Επιθετικά, πάντως, δεν έκαναν τίποτα το ιδιαίτερο και εκείνοι. Ο Βάντερσον προσπάθησε να πάρει πάνω του κάποιες επιθέσεις, ο Πίτι είχε κάποιες εκλάμψεις, αλλά ως εκεί.

Στο δεύτερο ημίχρονο το πρώτο δεκάλεπτο δεν είχε κάποια σημαντική αλλαγή συγκριτικά με όσα είχαν γίνει ως τότε, αλλά στο 56' έγινε το 0-1 και εκεί άλλαξαν όλα. Οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Μπίσεσβαρ βρήκε τον Πέλκα και εκείνος έκανε το 0-1. Πέντε λεπτά μετά ο Μαουρίσιο με νέα κεφαλιά έκανε το 0-2 και εκεί τελείωσαν όλα.

Το δύσκολο για τον ΠΑΟΚ ήταν το να πάρει το προβάδισμα. Από τη στιγμή που τα κατάφερε ήταν απλό για εκείνον να το διαχειριστεί σωστά κόντρα σε μία ομάδα που έχει αδυναμίες μεσοεπιθετικά. Σε κανένα σημείο του ματς η Λαμία δεν μπόρεσε στη συνέχεια να του βάλει δύσκολα και να τον αγχώσει.

Ο Τεννές προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, αλλά αυτό δεν αρκούσε από μόνο του. Ο ΠΑΟΚ δεν είχε πρόβλημα να παίξει πιο χαμηλά και να δώσει την μπάλα στους γηπεδούχους όποτε το έκρινε σκόπιμο και έκλεισε έτσι τους χώρους ώστε να μη βρεθεί προ εκπλήξεων. Τελικά το 0-2 έμεινε έως το σφύριγμα της λήξης και η μοναδική στιγμή στην οποία άγγιξαν το γκολ οι «κυανόλευκοι» ήταν στην τελευταία φάση με τον Πασχαλάκη να σώζει από αυτογκόλ τον Μαουρίσιο και τον Άστσεριτς να αστοχεί στο ριμπάουντ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ευαγγέλου (Αθηνών), βοηθοί του οι Τουμπακάρης (Αθηνών) και Καμπούρης (Εύβοιας), ενώ τέταρτος ο Αρετόπουλος (Τρικάλων).

Κίτρινες: 66' Όμο, 87' Παπαδόπουλος, 90'+1 Ακόστα - 88' Λημνιός

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Όμο (67' Μπεν Τζεμιά), Μπλάζιτς, Βάντερσον (75' Καραγιάννης), Πίτι, Ακόστα, Μπούντνικ (61' Άστσεριτς)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας, Πέλκας (78' Μουλέν), Μακ (89' Κουλούρης), Μπίσεσβαρ (72' Λημνιός), Πρίγιοβιτς.