28/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2018 - 17:47

«Χ» στο ντέρμπι του Βόλου

ΝΠΣ και Νίκη έμειναν στο ισόπαλο 1-1

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το σαββατιάτικο (10/2) βολιώτικο ντέρμπι, με τον πρωτοπόρο του 4ου ομίλου της Γ' Εθνικής ΝΠΣ να αναδεικνύεται ισόπαλος 1-1 με τη Νίκη και να διατηρεί το μεταξύ τους +12 (47 βαθμοί έναντι 35).

Στο γήπεδο της Νεάπολης και στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής οι «κυανόλευκοι» ήταν πιο απειλητικοί στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ντινιωτάκη να πιάνει ένα καλό σουτ στο 16' και την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ, ενώ ο Μπουργάνης στο 25' εξουδετέρωσε το γυριστό σουτ του Ιορδανίδη.

Για τον ΝΠΣ ο Καμπαγιέρο σούταρε από μακρινή απόσταση στο 27', η μπάλα γλίστρησε από τα χέρια του Θεολόγη, όμως ο Ηλιόπουλος από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να την σπρώξει στα δίχτυα, ενώ στο 45' ακυρώθηκε γκολ του Μάντζη ως οφσάιντ.

Τα δύο τέρματα της αναμέτρησης ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Νίκη να ανοίγει το σκορ στο 54' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντόλγκι, για να ισοφαρίσει ο Μάντζης στο 63' με κοντινή κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Μηλιώτη.

Στο 69' οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντική ευκαιρία σε δύο χρόνους, με τον Μάντζη και τον Πέντα να μην μπορούν από κοντά να βρουν δίχτυα, για να μείνει έτσι το 1-1 μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

NΠΣ ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Μπουργάνης, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Γκαλίτσιος, Ντόσης (85' Κολλάς), Καμπαγιέρο, Σαλαμούρας (55' Μηλιώτης), Μάντζης, Ηλιόπουλος, Πέντα, Δεμηρτζόγλου.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Φάντζιο Μπούις - Στέφανος Ξηροφώτος): Θεολόγης, Γεννιτσαρίδης, Λάιος (72' Ζιώγας), Καρτσαμπάς, Βέργος (67' Κοντοές), Ντόλγκι, Μέτσε, Ιορδανίδης, Μπάιριτς (72' Αναστασίου), Ντινιωτάκης, Τζιώρας (79' Τζάθας).