23/01/2018
Μπάσκετ | Παρασκευή 12 Ιανουαρίου 2018 - 23:14

Πλήρωσε ακριβά το απόλυτο πατατράκ

Καταστροφικό το τρίτο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό και συντριβή με 86-54 από την Μπασκόνια

Μαύρη βραδιά, νύχτα ντροπής... Τραγική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός την Παρασκευή (12/1) στη «Φερνάντο Μπουέσα Αρένα», γνωρίζοντας τη συντριβή με 86-54 από την Μπασκόνια για τη 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» με ρεκόρ 12-5 μοιράζονται πλέον τη δεύτερη θέση με τον Παναθηναϊκό κι ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής με 13 νίκες και 4 ήττες.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν υποφερτή στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το τρίτο δεκάλεπτο ίσως είναι το χειρότερο που έκαναν οι Πειραιώτες την τελευταία τετραετία, καθώς το 2014 είχαν παρουσιάσει ανάλογη εικόνα στο βαρύ 81-51 από την Αρμάνι Μιλάνο.

Αναμφίβολα, πρόκειται για μια εμφάνιση που προκαλεί μεγάλο προβληματισμό, μια και έρχεται ως συνέχεια της κακής παρουσίας και της πρόσφατης ήττας από τον ΠΑΟΚ για την Α1.

Φυσικά, για διακριθέντες ουδείς λόγος να γίνεται, αφού από το «ναυάγιο» δεν γλίτωσε κανείς παίκτης.

Αρχικά εύστοχος, τα... έσπασε μετά

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες είχαν ένα εξαιρετικό ξεκίνημα με σημαντική ευστοχία έξω από τα 6,75μ. και την Μπασκόνια να μένει στο παιχνίδι χάρη στη δύναμη που είχε στην αντίπαλη ρακέτα, με τον Πουαριέ να αποτελεί τον σημαντικότερο... πονοκέφαλο του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» επιδόθηκαν σε διαγωνισμό άστοχων τριπόντων, κάτι που επέτρεψε στους Βάσκους να προσπεράσουν για πρώτη φορά στο παιχνίδι 3 λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος (32-30).

Η ελληνική ομάδα μέτρησε όλους και όλους 9 πόντους σε αυτό το διάστημα της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια με -6 (36-30).

Μα 36 πόντοι σε ένα δεκάλεπτο;;;

Η τρίτη περίοδος έμελε απλά να αποδειχθεί καταστροφική για τον Ολυμπιακό, που παραδόθηκε άνευ όρων στην ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ και αρκέστηκε να παρακολουθεί τους παίκτες του να σκοράρουν με κάθε τρόπο.

Οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν ούτε λίγο ούτε πολύ.... 36 πόντους (!) και η διαφορά εκτινάχθηκε στο +31 (68-37) αρχικά, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο -28 (72-44) και όλα να έχουν κριθεί.

Έτσι, η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε διαδικαστικά, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί έστω να συμμαζέψει τα... ασυμμάζευτα και να γνωρίζει τελικά την ταπεινωτική ήττα με 32 πόντους διαφορά.

Tα δεκάλεπτα: 16-21, 36-30, 72-44, 86-54

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: (Μαρτίνεθ): Βιλντόζα 6 (1), Τίμα, Βόιγκτμαν 19, Μπομπουά 13, Τζάνινγκ 8 (2), Ντιόπ 6, Γκρέιντζερ 5 (1), Πουαριέ 13, Τζόουνς, Σενγκέλια 9 (1), Γκαρίνο 7 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): MακΛίν 5, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 6 (2), Μιλουτίνοφ 6, Στρέλνιεκς 1, Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 6 (1), Ρόμπερτς 2, Μπόγρης 2, Ουίλτζερ, Τόμπσον 5.