21/07/2018
Πόλο | Πέμπτη 11 Ιανουαρίου 2018 - 01:24

Διπλό για τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι

Κέρδισε 10-8 τη Βουλιαγμένη και ουσιαστικά εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας για τους τελικούς της Α1 πόλο γυναικών * Νίκες για Εθνικό και ΝΕ Πατρών * Ισοπαλία για Νηρέα Χαλανδρίου και Γλυφάδα

Mε τις αναμετρήσεις της 2ης αγωνιστικής συνεχίστηκε την Τετάρτη (10/1) η Γ' φάση στην Α1 πόλο γυναικών, με τον Ολυμπιακό να είναι ο νικητής στο ντέρμπι του Λαιμού με τη Βουλιαγμένη.

Οι πρωταθλήτριες επικράτησαν με 10-8 και ουσιαστικά εξασφάλισαν την πρωτιά στον όμιλο 1-4, συνεπώς και το πλεονέκτημα έδρας για τους τελικούς.

Από την πλευρά του, ο Εθνικός επιβλήθηκε του Ρεθύμνου με 12-5, θα τερματίσει τρίτος και θα έχει πλεονέκτημα έδρας σε ό,τι αφορά τους μικρούς τελικούς.

Στον όμιλο 5-8, των πλέι άουτ δηλαδή, Νηρέας Χαλανδρίου και Γλυφάδα έμειναν στο ισόπαλο 9-9, ενώ η ΝΕ Πατρών κέρδισε με 16-5 τον Τρίτωνα Αμαρουσίου, που παραμένει ουραγός και χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

BΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 8-10

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-3, 3-3, 2-3

BΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Αλεξία Καμμένου): Κούλχαας 3, Χυδηριώτη 1, Τζελέπη 1, Ξενάκη 1, Μαυρωτά 1, Διαμαντοπούλου Β. 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Πλευρίτου Ελ. 2, Ελευθεριάδου 2, Ασημάκη 2, Έμολο 2, Έγκενς 1, Πλευρίτου Β. 1.

ΕΘΝΙΚΟΣ - ΡΕΘΥΜΝΟ 12-5

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-2, 5-0, 3-0

ΕΘΝΙΚΟΣ (Κώστας Βαμβακάρης): Μουταφιάν 5, Νιαρχάκου 3, Καλαργυρού 1, Βάσιλα 1, Μπίσμπα 1, Κατσιμπρή 1.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κώστας Φιτσανάκης): Καριπίδου Ηρ. 3, Στρατιδάκη 1, Φαρμάκη Έλ. 1.

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ - ΓΛΥΦΑΔΑ 9-9

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-3, 1-1, 2-3

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ ((Ευτυχία Καραγιάννη): Παπατριανταφύλλου 4, Τετζαλίδου 2, Δούλη 2, Μαυρέλου 1.

ΓΛΥΦΑΔΑ (Ορέστης Σαλάχας): Ελληνιάδη 3, Μαμόγλου 3, Γρηγοροπούλου 1, Κολτσίδα 1, Παπαναστασίου Δ. 1.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ - ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 16-5

Τα οκτάλεπτα: 5-0, 4-2, 3-3, 4-0.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Δημήτρης Μπιτσάκος): Τσιμάρα Ευδ. 4, Ανδρουτσέλη 2, Μανέτα Σ. 2, Μοίραλη 2, Μπιτσάκου 2, Μπαλάτσα Μ. 1, Λυκοθανάση 1, Κουτέλη 1, Πετάση 1.

ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Άγγελος Γαρελίδης): Παπαδάκη 2, Σαμαρά 1, Μαλλιαρού 1, Αργυρού 1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

(σε 2 παιχνίδια)

Όμιλος 1-4

1. Ολυμπιακός 12

2. Βουλιαγμένη 6

3. Εθνικός 4

4. Ρέθυμνο 0

Επόμενη (3η) αγωνιστική

Τετάρτη (24/1)

Ολυμπιακός - Εθνικός

Ρέθυμνο - Βουλιαγμένη

Όμιλος 5-8

1. Γλυφάδα 10

2. ΝΕ Πατρών 6

3. Νηρέας Χαλανδρίου 5

4. Τρίτων Αμαρουσίου 0

Επόμενη (3η) αγωνιστική

Τετάρτη (24/1)

Τρίτων Αμαρουσίου - Νηρέας Χαλανδρίου

Γλυφάδα - ΝΕ Πατρών

Μοιραστείτε το: