24/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 25 Μαΐου 2013 - 19:06

Θρίλερ με «κυανέρυθρο» φινάλε

Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ 74-67 ΤΟΥ ΑΡΗ ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΤΗΣ Α1, ΟΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ

Η δύναμη της έδρας ήταν αυτή που έκρινε τελικά την πρόκριση στο ζευγάρι του Πανιωνίου με τον Άρη, το μοναδικό των προημιτελικών που οδηγήθηκε σε τρίτο παιχνίδι. Οι «κίτρινοι» είχαν ισοφαρίσει σε 1-1 στη Θεσσαλονίκη και η «τελευταία πράξη» παίχτηκε στο κλειστό της Νέας Σμύρνης.

Αναλογιζόμενος κανείς την κρισιμότητα του αγώνα, περίμενε ότι θα είναι ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά του, όπως και έγινε. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με βραχεία κεφαλή για τον Άρη (24-23). Στη δεύτερη περίοδο, ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα, αλλά οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου βρήκαν τις λύσεις και μάλιστα προηγήθηκαν με 37-35, αλλά ένα σερί 5-0 των «κυανέρυθρων» έφερε το σκορ στο 40-37, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν προσωρινά (44-39), αλλά τους Θεσσαλονικείς να επιστρέφουν εκ νέου, μην αφήνοντας τη διαφορά να μεγαλώσει πάνω από 4 πόντους. Έτσι, οι δύο ομάδες μπήκαν σχεδόν χέρι χέρι στην τελευταία περίοδο, με τον Πανιώνιο, ωστόσο, να διατηρεί ένα ισχνό προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 67-66, 2 λεπτά πριν από τη λήξη, αλλά οι σωστές επιλογές, επιθετικά, των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκριναν το ματς, από το οποίο ξεχώρισαν οι Γιάνκοβιτς και Παππάς, με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, που οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη με 74-67.

Αντίπαλος του Πανιωνίου στα ημιτελικά θα είναι ο Παναθηναϊκός, που δεν δυσκολεύτηκε να προκριθεί με 2-0 νίκες επί του Ίκαρου.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 40-37, 58-54, 74-67

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 4, Πέιν 5, Αθηναίου 3, Κις, Μίλμπουρν 4, Αθανασούλας 4, Μπατής 2, Γιάνκοβιτς 18, Καββαδάς 3, Παππάς 17, Αγραβάνης, Μπούκερ 11.

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Πάσαλιτς 7, Χαντ 8, Πελεκάνος 10, Βεζένκοφ, Τσιάρας 10, Καραποστόλου, Χαρίσης 8, Μποχωρίδης 1, Σαρικόπουλος 6, Μούρτος 3, Βεργίνης 12, Τσακαρέλης 2.