26/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2017 - 00:05

Διπλό και προσπέρασμα (video)

Ο Άρης Παλαιοχωρίου κέρδισε τον Φίλιππο Αλεξάνδρειας και ανέβηκε στην κορυφή του 2ου ομίλου

Δεν είπε «όχι» στο δώρο... Πέρασε από την Αλεξάνδρεια το απόγευμα της Κυριακής (17/12) ο Άρης Παλαιοχωρίου κερδίζοντας τον τοπικό Φίλιππο με 2-1 και με αυτό τον τρόπο ανέβηκε στην κορυφή του 2ου ομίλου της Γ' Εθνικής.

Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι και εκμεταλλεύτηκαν έτσι στο έπακρο την γκέλα του Ηρακλή (2-2 με την Α.Ε. Καρίτσας) ρίχνοντάς τον στη δεύτερη θέση.

Μόλις στο 10' άνοιξε το σκορ ο Άρης. Ο Καρλόπουλος πλαγιοκόπησε, έβγαλε και τη σέντρα και ο Κουκουρώνας με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 0-1. Το γρήγορο γκολ αποσυντόνισε τον Φίλιππο, ο οποίος ανέβασε στροφές μετά το 30'. Στο 44', μάλιστα, διαμαρτυρήθηκε και για πέναλτι, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έγινε το 1-1 με απευθείας φάουλ του Κούμπουλα.

Λίγες ήταν οι φάσεις και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 57' ο Πέικος έχασε το κοντρόλ μέσα στη μικρή περιοχή και έτσι και την ευκαιρία να σκοράρει, ενώ στο 72' το σουτ του Δημητρόπουλου έφυγε ψηλά. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για το γκολ και αυτό ήρθε στο 74'. Ο Κούζας δεν έκανε καλή εκτίμηση της φάσης και ο Τσιντογιάννης διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΑΣ: Κούζας, Κωτσιόπουλος, Δημητρίου, Τάχος, Αργυρίου (55΄Πιπιλιάρης), Δημητρουλόπουλος, Καρατζάογλου, Σκοπελίτης, Μυλωνάς, Δαδάκος (33΄Πέικος), (60΄Ταλαίπωρος), Κούμπουλα.

ΑΡΗΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙΟΥ: Παλαβράκης, Τσιντογιάννης, Σαμπιασβίλι (55΄Κρημιανιώτης), Κουκουρώνας, Ταΐρης, Αποστόλου, Προβατίδης (46΄Γκιάτας) (90΄Παπάς), Κουκουλέκης, Σιμόνι, Καρλόπουλος, Κωτάκης (90΄Ντόμπρος).