29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017 - 19:58

Είχε Μπάιριτς η Νίκη Βόλου

Με δύο γκολ του Κροάτη, οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν 2-1 του Αστέρα Ιτέας εντός έδρας και τον έπιασαν στη βαθμολογίας του 4ου ομίλου * Ένταση στην ισοφάριση

Έχοντας τον Μπάιριτς σε μεγάλα κέφια, η Νίκη Βόλου επικράτησε 2-1 του Αστέρα Ιτέας εντός έδρας για τη 13η αγωνιστική του 4ου ομίλου την Κυριακή (17/12) και τον έπιασε στη βαθμολογία.

Ο Κροάτης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και «χτύπησε» δις, πανηγυρίζοντας τα δύο πρώτα του γκολ στο πρωτάθλημα που χάρισαν ταυτόχρονα και τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με δυνατό σουτ του Μπάιριτς με το δεξί από το ημικύκλιο.

Στη συνέχεια είχαν γρήγορα ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ, αλλά δεν το πέτυχαν και στο 38' ήρθε η ισοφάριση, με τον Αντωνίου να εκτελεί φάουλ από τα αριστερά και τον Κοντογιώργο να σηκώνεται και να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα σα δίχτυα.

Το γκολ της ισοφάρισης έφερε ένταση, καθώς οι φίλαθλοι των φιλοξενούμενων έκαναν κάποιες άσεμνες χειρονομίες πανηγυρίζοντας, με τους φίλους τη Νίκης να αντιδρούν. Τελικά, με την επέμβαση της Αστυνομίας, οι υποστηρικτές του Αστέρα Ιτέας φυγαδεύτηκαν από την κερκίδα.

Τελικά, το γκολ που έψαχναν οι γηπεδούχοι ήρθε πέντε λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης με σκόρερ τον Μπάιριτς, με το 2-1 να διατηρείται μέχρι το φινάλε, παρά κάποιες καλές στιγμές που δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Φάντζιο Μπούις): Τζήμας, Γενιτσαρίδης, Δημολιός, Βέργος, Καρτσαμπάς, Μέτσε, Ντόλγκι, Ιορδανίδης (90’+1 Λάιος), Γιάκοβλεφ (87’ Γαρυφαλλόπουλος), Μπάιριτς (90’+3 Ματθαίου), Τζιώρας (90’+2 Βουρδάκης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΤΕΑΣ (Κώστας Λίβας): Πάπος, Αρκουμάνης, Αντωνόπουλος, Ζανιάς, Κοντογιώργος (85’ Χαρδαλούπας), Μπογκντάνι, Γεωργουσόπουλος, Χαραλαμπίδης, Αλεξίου, Αντωνίου, Σεΐτι (78’ Τοπούζι).

Πηγή ΦΩΤΟ: magnesiasports.gr